settings icon
share icon
Otázka

Je dnešný alebo ďalší pápež antikrist?

Odpoveď


Okolo identity antikrista je mnoho špekulácií. Najčastejšou „obeťou“ týchto špekulácií je pápež rímskokatolíckej cirkvi. V dobe protestantskej reformácie bol Martin Luther a niektorí ďalší presvedčení, že pápež v tej dobre bol antikrist. Pápeži Ján Pavol II. a Benedikt XVI boli tiež považovaní za antikristov. Súčasný pápež František I. bude pravdepodobne rovnakým cieľom. Prečo? Je v Biblii nejaká zmienka, ktorá by napovedala, že pápež bude antikrist?

Táto špekulácia, či by pápež mohol byť antikristom, nás vedie do knihy Zjavenie 17:9. Popis zla v posledných časoch je symbolizovaný ženou, ktorá jazdí na šelme. Zjavenie 17:9 hovorí: „Kto je múdry, tu má vysvetlenie: Sedem hláv je sedem vrchov, na ktorých žena sedí;“ (Ekumenický preklad). V staroveký Rím bol známy ako „mesto na siedmych pahorkoch“, pretože sa tam nachádza sedem významných kopcov, ktoré obklopujú mesto. Takže môžme vidieť, že tam nejaké prepojenie je. Ak je zlo posledných časov nejako spojené s Rímom, nie je ťažké domyslieť si prepojenie s rímskokatolíckou cirkvou, ktorej centrum je v Ríme. Veľa častí v Biblii opisuje antikrista ako niekoho, kto povedie hnutie proti Kristovi v posledných časoch (Daniel 9:27, 2. Tesaloničanom 2:3-4, Zjavenie 13:5-8). Ak má byť zlo posledných časov sústredené v Ríme a vedené jednotlivcom, tak pápež je vhodný kandidát.

Avšak veľa vykladačov Biblie tvrdí, že žena nemôže symbolizovať katolícku cirkev a sedem vrchov nemôže znamenať Rím. Citujú pritom Zjavenie 17-18, ktoré identifikuje ženu jazdiacu na šelme ako mesto Babylon. (Staroveký Babylon bol v blízkosti dnešného Bagdadu.) Navyše verš 10 jednoducho uvádza, že sedem kopcov symbolizuje sedem kráľov, „piati padli, jeden kraľuje, ďalší ešte neprišiel“. Podľa tohto je jasné, že sa nemôžu odkazovať na vrchy v Ríme. Skôr to znamená, že hovorí o siedmych svetových ríšach, ktoré spravuje sedem kráľov. V čase písania knihy Zjavenie, päť ríš prišlo a odišlo - Egypt, Asýria, Babylon, Médsko - perzská ríša a Grécko (Rím) práve existovala a jedna, ktorá ešte neprišla - ríša antikrista.

Takže ktokoľvek nakoniec bude antikristom, dôležité je varovať sa pred jeho príchodom, naučiť sa ako rozoznať jeho a všetkých, ktorí majú jeho ducha. Prvý list Jánov 4:2-3 hovorí o tom, ako identifikovať ducha antikrista: „Božieho Ducha poznáte podľa tohto: Každý duch, ktorý vyznáva, že Ježiš Kristus prišiel v tele, je z Boha. Nijaký duch, ktorý nevyznáva Ježiša, nie je z Boha. Je to duch antikrista, o ktorom ste počuli, že príde.“ (Ekumenický preklad). Súčasný pápež František I. vyznáva, že Ježiš Kristus je od Boha a príde v tele (pozri 1. Jána 4:2). Aj keď s mnohými oblasťami katolíckych doktrín s pápežom Františkom I. nesúhlasíme, jeho pohľad na osobu Ježiša Krista je biblický. Takže je ťažké myslieť si, že pápež František I. by bol antikrist. Biblia na toto nedáva dostatok informácii, aby sme mohli byť dogmatickí. Budúci pápež môže antikrist, alebo jeho falošný prorok (Zjavenie 13:11-17). Ak by to tak bolo, spoznáme ho podľa toho, že bude odmietať, že Ježiš príde v tele.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Je dnešný alebo ďalší pápež antikrist?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries