settings icon
share icon
Otázka

Čo je to panteizmus?

Odpoveď


Panteizmus je názor, že Boh je všetko a všetci, a že všetci a všetko je Boh. Panteizmus je podobný polyteizmu (viera v mnoho bohov), ale ide nad mnohobožstvo, lebo učí, že všetko je Boh. Strom je Boh, skala je Boh, zviera je Boh, nebo je Boh, slnko je Boh, vy ste Boh, atď. Panteizmu stojí za za mnohými kultami a falošnými náboženstvami (napr., hinduizmus a budhizmus do určitej miery, kulty zjednotenia a uctievači "matky prírody").

Učí Biblia o panteizme? Nie. Mnoho ľudí si chybne vysvetľuje panteizmus ako Božiu všadeprítomnosť. Žalm 139:7-8 hovorí: „Kam by som mohol zájsť od Tvojho Ducha? Pred Tvojou tvárou kam utečiem? Keby som vstúpil na nebesá, tam si Ty; a keby som si ustlal v záhrobí, aj tam si Ty.“ Boh je všadeprítomný. Neexistuje ani jedno miesto vo vesmíre, kde Boh nie je. Ale to neznamená to isté čo panteizmus. Boh je všade, ale On nie je všetko. Áno, Boh je prítomný aj v strome, aj v osobe, ale to nerobí ten strom alebo tú osobu Bohom. Panteizmus nie je biblické stanovisko.

Najjasnejší biblický argument proti panteizmu je prikázanie o modloslužbe. Biblia zakazuje uctievanie modiel, anjelov, predmetov, vecí v prírode, atď. Ak by panteizmus bol správny, tak by nebolo zakázané uctievať tieto veci, lebo v tých veciach by bol Boh. Biblia jasne zakazuje uctievanie modiel a to je nemenný argument proti panteizmu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to panteizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries