settings icon
share icon
Otázka

Prečo je narodenie z panny také dôležité?

Odpoveď


Učenie o narodení z panny je nesmierne dôležité (Izaiáš 7:14; Matúš 1:23; Lukáš 1:27, 1:34). Najprv sa pozrime na to, ako Písmo túto udalosť popisuje. Keď sa Mária pýta Gabriela: „Ako sa to stane?“ odpovedá jej: „Duch Svätý zostúpi na teba a zatôni ťa moc Najvyššieho“ (Lukáš 1:35). Anjel takisto povzbudzuje Jozefa, aby sa oženil s Máriou: „Veď to, čo sa v nej počalo, je z Ducha Svätého“ (Matúš 1:20). Matúš píše, že panna „počala z Ducha Svätého“ (Matúš 1:18). Aj list Galaťanom 4:4 hovorí o narodení z panny: „Boh poslal svojho Syna narodeného zo ženy.“

Z týchto oddielov je bezpochyby jasné, že Ježišovo narodenie bolo výsledkom pôsobenia Ducha Svätého v Máriinom tele. Podieľalo sa na ňom aj nemateriálne (Duch), aj materiálne (Máriine lono). Mária, samozrejme, nemohla otehotnieť sama od seba, a v tom zmysle bola iba „nádobou“. Len Boh vedel vykonať zázrak vtelenia.

Na druhej strane by však popieranie fyzického prepojenia medzi Ježišom a Máriou znamenalo, že Ježiš nebol skutočným človekom. Písmo nás učí, že Ježiš bol stopercentným človekom v takom istom fyzickom tele, aké máme my. To prijal od Márie. Súčasne bol však Ježiš stopercentným Bohom a jeho prirodzenosť zostala večná a bez hriechu (Ján 1:14; 1 Timotejovi 3:16; Hebrejom 2:14-17).

Ježiš sa nenarodil v hriechu, čo znamená, že jeho prirodzenosť nebola hriešna (Hebrejom 7:26). Zdá sa, že hriešna prirodzenosť sa z generácie na generáciu prenášala cez otca (Rimanom 5:12, 17, 19). Narodenie z panny tento prenos hriešnej prirodzenosti vynechalo, a vďaka tomu sa mohol večný Boh stať dokonalým človekom.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo je narodenie z panny také dôležité?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries