settings icon
share icon
Otázka

Sú démoni padlí anjeli?

Odpoveď


To, kedy Boh presne stvoril anjelov je otvorené pre debatu, ale čo istotne vieme je, že Boh stvoril všetko dobré, pretože Boh v Jeho svätosti nemôže stvoriť niečo hriešne. Takže, keď Satan, ktorý bol kedysi anjel Lucifer, sa vzbúril proti Bohu a bol vyhodený z neba (Izaiáš 14; Ezechiel 28), tretina anjelov sa pripojila jeho povstaniu (Zjavenie 12:3-4,9). Niet pochybnosti, že títo padlí anjeli sú teraz známi ako démoni.

Vieme, že peklo bolo pripravené pre Satana a jeho anjelov, na základe Matúša 25:41: „Potom povie aj tým na ľavici: Odíďte odo mňa, zlorečení, do večného ohňa, pripraveného diablovi a jeho anjelom.“ Ježiš použijúc privlastňovacie zámeno „jeho“ dal na jasno, že títo anjeli patria Satanovi. Zjavenie 12:7-9 hovorí o anjelskom boji v posledných časoch medzi Michalom aj „jeho anjelmi“ a Satanom a „jeho anjelmi“. Z tohto verša a jemu podobných vyplýva, že padlí anjeli a démoni sú synonymá.

Niektorí odmietajú ideu, že démoni sú padlí anjeli vzhľadom na to, že list Júda vo verši 6 hovorí o anjeloch, ktorí zhrešili a sú „vo tme vo večných putách“. Akokoľvek, je jasné, že nie všetci anjeli, ktorí zhrešili sú vo „večných putách“, lebo aj Satan je slobodný (1. Petrova 5:8). Prečo by Boh zajal ostatok padlých anjelov a vodcu vzbury by nechal na slobode? Zdá sa, že Júda 6 sa vzťahuje na Božie odsúdenie padlých anjelov, ktorí sa vzbúrili na iný spôsob, kde sa pravdepodobne myslí na incident „synov Božich“ z 1. Mojžišovej 6.

Najčastejšie alternatívne vysvetlenie o pôvode démonov je, že keď obrovia z 1. Mojžišovej 6 boli zničení v potope, ich duše uvoľnené z tela sa stali démonmi. Hoci Biblia nehovorí o tom, čo sa stalo s dušami obrov, keď boli zničení, je málo pravdepodobné, že by Boh zničil obrov v potope, iba preto, aby dovolil ich dušiam, aby páchali väčšie zlo než démoni. Vysvetlenie, ktoré je v najväčšom súlade s Bibliou je to, že démoni sú pôvodne padlí anjeli, anjeli ktorí sa so Satanom vzbúrili proti Bohu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Sú démoni padlí anjeli?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries