settings icon
share icon
Otázka

Je padanie v Duchu biblické?

Odpoveď


„Padanie v Duchu" väčšinou vyzerá tak, že duchovný na niekoho položí ruky a daný človek sa zrúti na zem, pričom ho údajne premôže moc Ducha Svätého. Tí, ktorí praktizujú „padanie v Duchu", sa odvolávajú na oddiely z Biblie opisujúce ľudí ktorí sa stali „akoby mŕtvymi" (Zjavenie 1:17) alebo padli na tvár (Ezechiel 1:28; Daniel 8:17-18; 10:7-9) . Biblické padnutie na tvár sa však od „padania v Duchu" v mnohom líši.

1. Biblické padnutie bolo reakciou človeka na videnie alebo neobyčajnú udalosť, ako napríklad premenenie Krista (Matúš 17:6). Na rozdiel od toho pri nebiblickej praxi „padania v Duchu" človek reaguje na dotyk alebo na gesto duchovného.

2. Biblických prípadov bolo iba niekoľko a odohrali sa s veľkými časovými rozstupmi; len zriedkavo sa vyskytli v životoch len niekoľkých ľudí. Pri fenoméne „padania v Duchu" je padanie je opakovanou udalosťou a skúsenosťou, ktorú zažijú mnohí.

3. V biblických prípadoch ľudia padali na svoju tvár v úžase nad tým, čo alebo koho videli. Pri falošnom „padaní v Duchu" sa padá dozadu, čo je buď výsledkom rečníkovho gesta alebo výsledkom dotyku (a v niektorých prípadoch postrčenia) duchovného vodcu.

Netvrdíme, že všetky prípady „padania v Duchu" sú podvod alebo že sú vyvolané dotykom či postrčením. Mnohí ľudia tvrdia, že ich pád spôsobuje istá energia alebo sila. Tento koncept však nemá v Biblii žiadnu oporu. Áno, za padaním môže stáť určitá energia či sila, no ak to je skutočne tak, pravdepodobne to nie je z Boha a nestojí za tým ani pôsobenie Ducha Svätého.

Je poľutovaniahodné, že ľudia sa spoliehajú na také bizarné napodobeniny, ktoré neprinášajú žiadne duchovné ovocie, namiesto toho, aby sa usilovali o praktické ovocie Ducha, ktoré nás vedie k oslavovaniu Krista našimi životmi (Galaťanom 5:22-23). Dôkaz naplnenia Duchom Svätým sa neskrýva v tejto napodobenine, ale v živote, ktorý prekypuje Božím Slovom, čo sa prelieva do chvály, vďačnosti a poslušnosti Bohu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je padanie v Duchu biblické?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries