settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená opustiť a priľnúť?

Odpoveď


„Preto muž opustí svojho otca i svoju matku a priľne k svojej žene a budú jedným telom.“ (1. Mojžišova 2:24). Niektoré preklady hovoria, že muž opustí a pripojí sa k žene... Takže, čo vlastne znamená, že človek opustí svojho otca a matku a priľne k svojej žene?

Ako je napísané v 1. Mojžišovej 2, Boh najprv stvoril Adama a potom Evu. Boh sám priviedol Evu Adamovi. Boh sám prikázal, že oni dvaja budú jedno telo. Toto je zobrazenie manželskej intimity – skutok lásky, ktorý má byť iba medzi dvomi osobami. Priľnúť znamená „pripojiť sa, pridŕžať sa, zjednotiť sa“. Je to jedinečné spojenie dvoch osôb. Toto znamená, že sa nevzdávame, keď veci nejdú tak, ako by sme chceli. To znamená, že máme komunikovať, modliť sa za určité veci, máme byť trpezliví a dôverovať Bohu, že bude meniť obe srdcia. Máme byť ochotní uznať, keď urobíme chybu a pýtať si odpustenie. Tiež hľadať radu Božieho slova.

Ak manžel alebo manželka neopustia alebo nepriľnú k svojej druhej polovici, zjavia sa prekážky v manželstve. Ak odmietnu opustiť svojich rodičov, zjaví sa rozpor. Opustiť svojich rodičov, neznamená ignorovať ich alebo vôbec netráviť s nimi čas. Opustiť ich vlastne znamená, že vaše manželstvo tvorí jednu novú rodinu a táto rodina má mať väčšiu prioritu ako predošlá. Ak manželia nepriľnú jeden k druhému, tak budú cítiť nedostatok intimity a jednoty. Priľnúť jeden k druhému neznamená, že máte byť ustavične spolu alebo že viacej nemáte priateľov. Priľnúť znamená, že ste „spojení“ v jedno. Priľnutie je kľúčom pre budovanie manželstva, ktoré pretrvá aj v ťažkých chvíľach a bude skutočným obrazom toho, čo Boh planoval pre nás.

„Opustiť a priľnúť“ je vlastne obraz toho, čo Boh chce od nás vo vzťahu s Ním. „Hospodina, svojho Boha, nasledujte, Jeho sa bojte a Jeho prikázania zachovávajte, Jeho hlas poslúchajte, Jemu slúžte a Jeho sa pridŕžajte!“ (5. Mojžišova 13:5). To znamená, že máme opustiť všetkých iných bohov a máme priľnúť k Nemu, ako k jedinému Bohu. Približujeme sa k nemu tým, že čítame Jeho slovo a podriaďujeme sa Jeho vôli. Potom, keď Ho nasledujeme, pochopíme, že opustenie otca a matky a priľnutie k svojmu manželovi je vlastne oddanosť a istota, ktorú on pripravil pre nás. Boh chápe manželstvo vážne. Opustenie a priľnutie je Boží spôsob. Keď budeme konať veci Jeho spôsobom, nikdy nebudeme sklamaní.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená opustiť a priľnúť?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries