settings icon
share icon
Otázka

Čo symbolizoval olivový olej v Biblii?

Odpoveď


V Biblii sa olivový olej viackrát spomína ako olej používaný na svietenie lámp (3. Mojžišova 24:2; 2. Mojžišova 27:20). Olivový olej sa používal aj na pomazanie (2. Mojžišova 30:23-25) a ako súčasť obilných obiet (3. Mojžišova 2:1-10). Králi boli pomazaní olivovým olejom na znak toho, že boli Bohom vyvolení vládnuť (1. Samuelova 16:1). Ako dôležitá zložka receptu na olej na pomazanie sa olivový olej používal na posvätenie kňazov (2. Mojžišova 29:7), svätostánku a všetkého jeho vybavenia (2. Mojžišova 40:9). Olivový olej sa používal aj pri varení. Olivovníky rástli v Izraeli (5. Mojžišova 8:7-8) a ľudia v tomto regióne používali olej z vylisovaných olív tak, ako ľudia v iných kultúrach mohli používať maslo alebo živočíšne tuky.

Olivový olej bol dôležitou súčasťou židovskej kultúry, pretože mal mnohostranné využitie. Vzhľadom na to, že olivový olej bol ústredným prvkom veľkej časti židovského života, niekedy sa používal ako symbol bohatstva, radosti a zdravia (Jeremiáš 31:12; Hebrejom 1:9). Časy súdu sa opisovali ako obdobie, keď „vysušil sa olej" (Joel 1:10).

Olivový olej možno v Ježišovom podobenstve o desiatich pannách (Matúš 25:1-13) považovať aj za symbol Ducha Svätého (prípadne viery). Päť múdrych panien na svadbe sa postaralo o olivový olej do svojich lámp, keď čakali na príchod ženícha. Päť nerozumných panien nemyslelo dopredu a olej si so sebou nevzali. Keď sa ženích blížil, päť nerozumných panien prosilo múdre panny o trochu oleja. Múdre panny však nemohli nič ušetriť. Kým nerozumné panny išli kúpiť ďalší olej, prišiel ženích a ich šanca pripojiť sa k svadobnej oslave bola navždy preč.

Ježiš uviedol pointu podobenstva: „Bdejte teda, lebo neviete dňa ani hodiny!" (Matúš 25:13). Na konci veku, keď sa Ježiš vráti, budú niektorí pripravení na jeho príchod (znázornené múdrymi pannami, ktoré mali olivový olej); iní nebudú pripravení (symbolizované nerozumnými pannami, ktoré nemali olej). Ak berieme do úvahy olivový olej ako symbol Ducha Svätého (alebo viery), mohli by sme povedať, že len tí, ktorí majú Ducha (alebo vieru v Krista), sú skutočne pripravení na Ježišov druhý príchod.

Samozrejme, nie každý odkaz na olivový olej v Biblii je symbolický. Ale sú pasáže, v ktorých olivový olej môže byť obrazom Ducha Svätého, toho, ktorý nás posväcuje, napĺňa, pripravuje nás vidieť Krista a prináša nám svetlo, radosť a duchovné zdravie.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo symbolizoval olivový olej v Biblii?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries