settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o oleji na pomazanie?

Odpoveď


Olej na pomazanie, ktorý sa v Písme spomína 20-krát, sa v Starej zmluve používal na vyliatie na hlavu veľkňaza a jeho potomkov a na pokropenie stánku a jeho zariadenia, aby sa označili za sväté a oddelené Pánovi (2. Mojžišova 25:6; 3. Mojžišova 8:30; 4. Mojžišova 4:16). Trikrát sa nazýva „svätý, olej na pomazanie“ a Židom bolo prísne zakázané rozmnožovať ho na osobné použitie (2. Mojžišova 30:32-33). Recept na olej na pomazanie sa nachádza v 2. Mojžišovej 30:23-24 a obsahoval myrhu, škoricu a ďalšie prírodné zložky. Nič nenaznačuje, že by olej alebo jeho zložky mali nejakú nadprirodzenú moc. Prísnosť pokynov na vytvorenie oleja bola skôr skúškou poslušnosti Izraelitov a prejavom absolútnej Božej svätosti.

Iba štyri novozákonné pasáže sa zmieňujú o praxi pomazania olejom a žiadna z nich neponúka vysvetlenie jeho používania. Závery môžeme vyvodiť z kontextu. V Marekovi 6:13 učeníci pomazávajú chorých a uzdravujú ich. V Lukášovi 7:46 Mária pomazáva Ježišovi nohy ako akt uctievania. V Jakubovi 5:14 starší cirkvi pomazávajú chorých olejom na uzdravenie. V Hebrejom 1:8-9 Boh hovorí Kristovi, keď sa triumfálne vracia do neba: „Synovi však: Tvoj trón, Bože, je na veky vekov...“ a Boh pomazáva Ježiša „olejom plesania“.

Mali by kresťania dnes používať olej na pomazanie? V Písme sa nenachádza nič, čo by prikazovalo alebo dokonca naznačovalo, že by sme mali podobný olej používať aj dnes, ale ani nič, čo by to zakazovalo. Olej sa v Biblii často používa ako symbol Ducha Svätého, ako napríklad v podobenstve o múdrych a nerozumných pannách (Matúš 25:1-13). Kresťania ako takí majú prítomnosť oleja Ducha Svätého, ktorý nás uvádza do všetkej pravdy a neustále nás pomazáva svojou milosťou a útechou. „Vy však máte pomazanie od Svätého a poznáte všetko.“ (1. Jánov 2:20).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o oleji na pomazanie?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries