settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o ohováraní?

Odpoveď


Židovské slovo, ktoré prekladáme ako „ohovárač“ znamená: „ten, kto odhaľuje tajomstvá, ten, kto chodí okolo ako klebetník alebo šíri škandály“. Ohovárač je ten, kto má určitú informáciu o nejakej osobe a predsa odhaľuje tú informáciu ľuďom, ktorí to nemajú vedieť. Ohováranie sa líši od zdieľania informácií svojim zámerom. Ten, kto ohovára chce seba vyzdvihnúť ako niekoho, kto má určité informácie a osobu, o ktorej rozpráva zobrazuje v zlom svetle.

V liste Rimanom Pavel hovorí o hriešnej prirodzenosti ľudstva a začína tým, ako Boh vylial svoj hnev na tých, ktorí odmietli Jeho zákon. Pretože odmietli Boha a Jeho vedenie, On ich prepustil ich hriešnej prirodzenosti. A zoznam hriechov zahŕňa aj ohováranie (Rimanom 1:29b-32). Z tohto oddielu vidíme, že ohováranie je seriózny hriech a charakterizuje tých, ktorí sú pod Božím hnevom.

Ďalšou skupinou, ktorá bola od biblických časov známa podľa vyžívania sa v klebetách sú vdovy. Pavel upozorňuje vdovy kvôli ohováraniu. Tieto ženy sú opísané ako: „a majú výčitky, že porušili prvú vernosť. Pritom sa naučia zaháľať, chodia z domu do domu a nielenže sú záhaľčivé, ale aj klebetné a všetečné a hovoria, čo sa nepatrí.“ (1. Timoteovi 5:12-13). Pretože sa ženy dosť často stretávajú a trávia mnoho času spolu, počujú a sledujú situácie, ktoré sa môžu stať skreslené, zvlášť keď sú opakované znova a znova. Pavel hovorí o tom, že vdovy majú vo zvyku chodiť z domu do domu, aby si skrátili čas. Ruky bez práce sú „diablova dielňa“ a Boh varuje pred ničnerobením, aby nevošlo do našich životov. „Kto chodí ako ohovárač, odhaľuje tajnosti; preto nemaj dočinenia s klebetníkom.“ (Príslovie 20:19).

Nie sú však iba ženy tie, ktoré ohováraju. Každý môže ohovárať už iba opakovaním toho, čo počul v tajnosti. Kniha Príslovia má dlhý zoznam veršov, ktoré upozorňujú na nebezpečenstvo klebiet a potenciálnu škodu, ktorú môžu spôsobiť. „Kto znevažuje blížneho, je nerozumný, človek rozumný však mlčí. Kto chodí ako ohovárač, odhaľuje tajomstvá, kto je však spoľahlivý duchom, drží vec v tajnosti.“ (Príslovie 11:12-13).

Biblia nám hovorí: „Zvrátený človek vyvoláva svár a ohovárač rozlučuje priateľov.“ (Príslovie 16:28). Mnoho priateľstiev bolo zničených skrze nedorozumenia, ktoré sa začali ohováraním. Tí, ktorí v tom pretrvávajú prinášajú iba svár a zapríčiňuju hnev, horkosť a bolesť. Žiaľ, existujú ľudia, ktorí sa kochajú v tom a hľadajú príležitosť ubližovať iným. Keď sa títo ľudia stretnú s konfrontáciou, popierajú obvinenia a odpovedajú výhovorkami. Namiesto, aby uznali svoju chybu, oni obviňujú iných a zmenšujú dôležitosť hriechu. „Ústa sú bláznovi na skazu a pery sú osídlom pre jeho život. Slová ohovárača sú ako lahôdky, zostupujú až do útrob tela.“ (Príslovie 18:7-8).

„Kto si chráni ústa a jazyk, zachráni si život pred súženiami.“ (Príslovia 21:23). Takže musíme si chrániť jazyk pred ohováraním. Ak odovzdáme svoje žiadosti Bohu, On nám pomôže, aby sme zostali spravodliví. Kiež by sme všetci dodržiavali biblické učenie o klebetách tým, že by sme držali jazyk za zubami, keď nie je potrebné a vhodné hovoriť.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o ohováraní?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries