settings icon
share icon
Otázka

Čo je to ohavnosť spustošenia?

Odpoveď


Fráza „ohavnosť spustošenia“ sa vzťahuje na text z Matúša 24:15: „Preto, keď na mieste svätom uvidíte ohavnosť spustošenia, o ktorom hovoril prorok Daniel, kto čítaš, rozumej!“ Toto sa vzťahuje na Daniela 9:27: „Uzavrie pevnú zmluvu s mnohými na jeden týždeň; na pol týždňa zastaví zábitnú i pokrmovú obeť; na okraj oltára príde ohavné pustošenie až po stanovený koniec, ktorý príde a zavŕši pustošenie.“ V roku 167 pred n. l. grécky vladár Antiochus Epifanes postavil Zeusovi oltár na spaľovné obete v židovskom chráme v Jeruzaleme. Taktiež obetoval sviňu na oltáre v chráme v Jeruzaleme. Tento čin je známy ako ohavnosť spustošenia.

U Matúša 25:15, Ježiš hovorí nejakých 200 rokov po ohavnosti spustošenia. Takže, Ježiš musel hovoriť o nejakej inej ohavnosti spustošenia, ktorá sa stane v budúcnosti v chráme v Jeruzaleme. Mnohí biblickí učenci považujú, že Ježiš hovoril, že Antikrist urobí niečo podobné, čo urobil Antiochus Epifanes. To potvrdzuje aj skutočnosť, že niektoré veci, ktoré prorokoval Daniel sa nestali v roku 167 pred n. l. Antiochus Epifanes neuzavrel pevnú zmluvu s Izraelom na sedem rokov. Možno je to Antikrist, ktorý uzavrie pevnú zmluvu s Izraelom na sedem rokov, a potom ju preruší s tým, že vykoná ohavnosť spustošenia v chráme v Jeruzaleme.

Čokoľvek budúca ohavnosť spustošenia je, nikto nebude pochybovať v to, že osoba, ktorá ju spáchala je vlastne Antikrist. Zjavenie 13:14 hovorí, že Antikrist vytvoril nejaký obraz, ktorému sa majú klaňať. Zmeniť chrám živého Boha na miesto, kde sa bude klaňať antikristovi je skutočne ohavnosťou. Tí, ktorí budú nažive nech dbajú na tento dej, lebo je to počiatok tri a pol ročného obdobia súženia a príchod Ježiš Krista je blízko. „Bdejte teda každý čas a modlite sa, aby ste mohli ujsť všetkému, čo sa má stať, a postaviť sa pred Syna človeka.“ (Lukáš 21:36).

English

Návrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to ohavnosť spustošenia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries