settings icon
share icon
Otázka

Je odvrátený kresťan spasený?

Odpoveď


Toto je otázka, o ktorej sa v priebehu rokov nekonečne diskutuje. Slovo „odpadlík“ alebo „odvrátený“ sa v Novom zákone nevyskytuje a používa sa v Starom zákone predovšetkým pre Izrael. Židia, hoci boli Božím vyvoleným ľudom, sa Mu neustále otáčali chrbtom a búrili sa proti Jeho Slovu (Jeremiáš 8:9). Preto boli nútení znovu a znovu prinášať obete za hriech, aby obnovili svoj vzťah s Bohom. Kresťan však využil dokonalú, raz a navždy Kristovu obeť a nepotrebuje žiadnu ďalšiu obetu za svoj hriech. Sám Boh pre nás získal našu spásu (2. Korinťanom 5:21), a keďže sme Ním spasení, skutočný kresťan nemôže odpadnúť tak, aby sa nemohol navrátiť.

Kresťania hrešia (1. Jána 1:8), ale kresťanský život sa nemá vyznačovať životom v hriechu. Veriaci sú nové stvorenia (2. Korinťanom 5:17). Je v nás Duch Svätý, ktorý prináša dobré ovocie (Galatským 5:22-23). Kresťanský život by mal byť zmeneným životom. Kresťanom je odpustené bez ohľadu na to, koľkokrát zhrešia, no zároveň by kresťania mali žiť čoraz svätejší život, keď sa približujú k Bohu a viac sa podobajú Kristovi. Mali by sme mať vážne pochybnosti o človeku, ktorý tvrdí, že je veriaci, no žije život, ktorý hovorí niečo iné. Áno, pravý kresťan, ktorý dočasne upadne späť do hriechu, je stále spasený, no zároveň človek, ktorý žije život ovládaný hriechom, nie je skutočným kresťanom.

A čo človek, ktorý popiera Krista? Biblia nám hovorí, že ak niekto zaprie Krista, nikdy Ho skutočne nepoznal. „Vyšli spomedzi nás, ale neboli z nás. Veď keby boli bývali z nás, boli by zostali s nami, ale malo sa ukázať, že nie všetci sú z nás.“ (1. Ján 2:19). Človek, ktorý odmieta Krista a obracia sa chrbtom k viere, dáva najavo, že Kristovi nikdy nepatril. Tí, ktorí patria Kristovi, zostávajú s Kristom. Tí, ktorí sa zriekli svojej viery, ju nikdy nemali. „Vierohodné je toto slovo: Ak sme spolu s ním zomreli, spolu s ním budeme aj žiť; ak vytrváme, spolu s ním budeme aj kraľovať; ak ho zaprieme, aj on zaprie nás; ak sme neverní, on zostáva verný, veď nemôže zaprieť seba samého.“ (2. Timoteovi 2:11-13).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je odvrátený kresťan spasený?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries