settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená, že Ježiško bol zavinutý do plienok?

Odpoveď


V podstate ide o „zabalenie" dieťaťa do látky. Myšlienka zavinovania spočíva v tom, že pomáha dieťaťu prejsť z maternice (veľmi útulného miesta) do vonkajšieho sveta. Zavinovačky sa používajú aj dnes, ale s určitými úpravami. Vo všeobecnosti sa dokázalo, že zavinovanie pomáha dojčatám lepšie spať, zabraňuje ich poškriabaniu a znižuje riziko SIDS. V staroveku, rovnako ako dnes, bolo zavinuté dieťa bezpečné, ak bolo správne zabalené a strážené. V mnohých kultúrach sa zavinovanie praktizuje dodnes.

Biblický úryvok, ktorý hovorí o plienkach, je v Lukášovi 2: „A porodila svojho prvorodeného syna. Zavinula ho do plienok a uložila do jasieľ, lebo v útulku pre nich nebolo miesta" (Lukáš 2:7). Z toho, že zavinula malého Ježiša, môžeme usudzovať, že Mária bola pozorná a milujúca matka. Anjel, ktorý sa prihovoril pastierom na úbočí, spomína plienky ako súčasť znamenia pre pastierov, že našli Mesiáša (Lukáš 2:12).

Existuje niekoľko zaujímavých teórií o Lukášovom detaile Ježišových plienok. Niektorí predpokladajú, že plienky boli predobrazom - prorockým odkazom na Ježišove pohrebné plátno. Grécke slovo sparganoo je koreňom slova použitého vo fráze „plienkové šaty" a znamená „obliecť do pruhov látky". Toto slovo sparganoo sa však v Novom zákone nikdy nepoužíva na označenie pohrebných pláten. V opisoch Ježišovho pohrebu v evanjeliách sa stretávame s rôznymi variantmi slovného spojenia „zabalený do plátna" a na zviazanie sa používajú rôzne grécke slová. Plienkové šaty by mohli predznamenávať Ježišov pohreb (jasnejšou predzvesťou je dar myrhy od Mágovcov v Matúšovi 2:11), ale túto súvislosť nemožno jazykovo dokázať.

Keď Boží Syn prišiel na náš svet, bol zverený zodpovedným, milujúcim rodičom, ktorí sa snažili naplniť všetky jeho potreby. Dieťatko Ježiš bolo podľa vtedajších zvykov zavinuté do plienok, čo svedčilo o nežnej starostlivosti a láske jeho matky.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená, že Ježiško bol zavinutý do plienok?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries