settings icon
share icon
Otázka

Čo to znamená, že človek je stvorený na Boží obraz a Božiu podobu (Genesis 1:26-27)?

Odpoveď


V posledný deň stvorenia, Boh povedal, „Učiňme človeka na svoj obraz, podľa našej podoby“ (Genesis 1:26). A tak ukončil svoju prácu s „osobným dotykom“, Boh stvárnil človeka z prachu a tým, že mu dal zo svojho dychu mu dal život (Genesis 2:7). Podľa toho je človek jedinečný medzi celým Božím stvorením, pretože má oboje, materiálne telo a nemateriálnu dušu/ducha.

To, že sme „obrazom“ alebo „podobnosťou“ Boha jednoducho znamená, že sme boli stvorení tak, aby sme boli podobný Bohu. Adam nebol podobný Bohu v tom zmysle, že Boh má telo a krv. Písmo hovorí, že „Boh je duch“ (Ján 4:24) a preto existuje bez tela. Avšak, Adamovo telo odrážalo život Boha do takej miery, že bolo stvorené v dokonalom zdraví a nebolo podrobené smrti.

Obraz Boha odkazuje na nemateriálnu stránku človeka. Oddeľuje človeka od živočíšneho sveta, uspôsobuje ho na panovanie nad zemou, ktoré pre neho Boh zamýšľal (Genesis 1:28) a umožňuje mu mať spoločenstvo s jeho Tvorcom. Je to podoba mentálna, morálna a sociálna.

Mentálne, človek bol stvorený ako racionálny, slobodný jednotlivec. Inými slovami, človek môže rozmýšľať a môže si vybrať. Je to odrazom Božieho intelektu a slobody. Vždy, keď niekto vynájde zariadenie, napíše knihu, nakreslí krajinku, vychutná si symfóniu, vypočíta matematický príklad alebo pomenuje domáce zvieratko, on alebo ona prehlasujú skutočnosť, že sú stvorení na Boží obraz.

Morálne, človek bol stvorený v spravodlivosti a v perfektnej nevinnosti, ako odraz Božej svätosti. Boh sa pozrel na všetko čo stvoril (vrátane človeka) a nazval to „veľmi dobrým“ (Genesis 1:31). Naše svedomie alebo „morálny kompas“ je známkou toho pôvodného postavenia. Kedykoľvek niekto napíše zákon, odvráti sa od zlého, chváli dobré správanie alebo sa cíti vinne, vždy potvrdzuje skutočnosť, že je stvorený na Boží vlastný obraz.

Sociálne, človek bol stvorený pre spoločenstvo. To odráža Božiu trojjedinú podstatu a Jeho lásku. V Edene, hlavný vzťah, ktorý človek mal, bol ten s Bohom (Genesis 3:8 naznačuje spoločenstvo s Bohom) a Boh stvoril prvú ženu pretože „nie je dobré človeku byť osamote“ (Genesis 2:18). Vždy, keď sa niekto zosobáši, nájde si priateľa, objíma dieťa alebo keď príde do kostola, tak dáva najavo skutočnosť, že sme stvorení na Božiu podobu.

Súčasťou toho, že sme stvorení na Boží obraz je to, že Adam mal možnosť slobodnej voľby. Aj keď mu bola daná spravodlivá prirodzenosť, Adam urobil zlé rozhodnutie a vzoprel sa proti Jeho Stvoriteľovi. Ako tak urobil, tak porušil obraz Boha, ktorý v bol ňom a potom túto porušenú podobu podal všetkým jeho potomkom (Rímskym 5:12). Dnes stále nosíme Boží obraz (Jakub 3:9), ale tak isto nosíme aj jazvy hriechu. Mentálne, morálne, sociálne a fyzicky poukazujeme na účinok hriechu.

Dobrou správou je, že keď Boh vykupuje jednotlivca, tak začne obnovovať pôvodný obraz Boha tým, že tvorí „nového človeka, stvoreného podľa Boha v spravodlivosti a svätosti pravdy“ (Efezským 4:24). Toto vykúpenie je možné jedine cez Božiu milosť skrze vieru v Ježiša Krista ako nášho Spasiteľa od hriechu, ktorý nás oddeľuje od Boha (Efezským 2:8-9). Skrze Krista sme nové stvorenie v podobe Boha (2 Korintským 5:17).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo to znamená, že človek je stvorený na Boží obraz a Božiu podobu (Genesis 1:26-27)?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries