settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená obrátený kríž?

Odpoveď


Obrátený kríž je symbol s dlhou históriou a v modernej dobe má rôzne významy. Ako naznačuje jeho názov, obrátený kríž je jednoducho latinský kríž otočený tak, že krížová časť je bližšie dole ako hore. Osoba zavesená na takomto kríži by bola umiestnená hlavou nadol.

Obrátený kríž bol po stáročia považovaný za kresťanský symbol, ktorý vychádza zo starobylej tradície, že apoštol Peter bol ukrižovaný hlavou nadol. Jedna verzia príbehu hovorí, že Peter, ktorému hrozilo umučenie ukrižovaním, požiadal, aby bol jeho kríž obrátený, pretože sa cítil nehodný zomrieť rovnakým spôsobom ako Kristus. Obrátený kríž, niekedy nazývaný kríž svätého Petra alebo Petrov kríž, sa tak stal symbolom pokory. Obrátený kríž sa niekedy spája s pápežom, o ktorom katolíci veria, že svoju autoritu môže odvodzovať od Petra. Umelecké diela s petrovským krížom môžu obsahovať prekrytie „kľúčov od neba" na základe Matúšovho evanjelia 16:19.

V poslednom čase sa však prevrátený kríž bežne používa ako symbol ateizmu, humanizmu a okultizmu. Viaceré blackmetalové kapely používajú obrátený kríž, aby upozornili na svoju údajnú oddanosť Satanovi. Obrátené kríže sa objavujú v hororových filmoch, ako napríklad The Omen a The Conjuring, ako signál démonickej aktivity. Tento symbol sa objavuje na tetovaniach, príveskoch a ako logo na tričkách. Niekedy ho sprevádzajú výroky ako „Ver v seba", „Boh neexistuje", „Čierna omša" alebo „Nie je premenený". V týchto súvislostiach je zrejmým zámerom obráteného kríža deklarovať odpor ku kresťanstvu. Obrátenie kríža sa stáva prostriedkom popierania pravdy o Kristovi a zosmiešňovania jeho obety.

Aký je teda význam obráteného kríža? Záleží na kontexte. Keď sa tento symbol používa v cirkevnom prostredí, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o odkaz na Petra a spôsob jeho smrti. V iných kontextoch je obrátený kríž často protikresťanským symbolom. V našom padlom svete sa svätosť často zosmiešňuje a to, čo je dobré a čisté, prekrúca „boh tohto veku" (2. Korinťanom 4:4). Kríž, symbol Krista, je obrátený hore nohami a stáva sa symbolom diabla.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená obrátený kríž?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries