settings icon
share icon
Otázka

Vyzýva Biblia kresťanov, aby bránili vieru / obhajovali vieru?

Odpoveď


Klasický verš podporujúci apologetiku (obranu kresťanskej viery) je 1. Petra 3:15, ktorý hovorí, že veriaci majú byť pripravení pripravení zdôvodniť nádej/vieru, ktorá je v nich. Jediný spôsob, ako to robiť efektívne, je študovať dôvody, prečo veríme tomu, čomu veríme. „Zbrane nášho boja nie sú telesné, ale od Boha majú moc zboriť hradby. Nimi rúcame ľudské výmysly a každú povýšenosť, čo sa dvíha proti poznávaniu Boha, a nimi viažeme každú myšlienku na poslušnosť Kristovi“ (2. Korinťanom 10:4, 5). Pavol žil, to čo kázal a obrana viery bola jeho pravidelnou činnosťou (Filipanom 1:7). V tej istej pasáži hovorí o apologetike ako o aspekte svojho poslania (v. 16). Tiež stanovil apologetiku ako požiadavku na tých čo vedú cirkev v Títovi 1:9. Júda, Ježišov apoštol, napísal: „Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; teraz pokladám za nevyhnutné napísať vám a napomenúť vás, aby ste bojovali za vieru raz navždy odovzdanú svätým.” (v. 3).

Odkiaľ majú apoštoli tieto myšlienky? Od samotného Majstra. Ježiš bol svojím vlastným ospravedlňovateľom, pretože často hovoril, že by sme v Neho mali veriť kvôli dôkazom, ktoré nám poskytol (Ján 2:23; 10:25; 10:38; 14:29). V skutočnosti je celá Biblia plná božích zázrakov, ktoré potvrdzujú to, čomu Boh chce, aby sme verili (Exodus 4:1-8; 1. Kráľov 18:36-39; Skutky 2:22-43; Hebrejom 2:3-4; 2. Korinťanom 12:12). Ľudia právom odmietajú niečomu veriť bez dôkazov. Keďže Boh stvoril ľudí ako racionálne bytosti, nemali by sme byť prekvapení, keď od nás očakáva, že budeme žiť racionálne. Ako hovorí Norman Geisler: „To neznamená, že tu nie je miesto pre vieru. Ale Boh chce, aby sme urobili krok viery vo svetle dôkazov, a nie aby sme skákali do tmy.“

Tí, ktorí sú proti týmto jasným biblickým náukám a príkladom, môžu povedať: „Božie slovo netreba obhajovať!“ Ale ktoré zo svetských spisov sú Slovom Božím? Len čo na to niekto odpovie, robí apologetiku. Niektorí tvrdia, že ľudský rozum nám nemôže povedať nič o Bohu – ale tento výrok sám o sebe je „rozumným“ výrokom o Bohu. Ak nie, potom nie je dôvod tomu veriť. Obľúbené príslovie znie: „Ak ťa niekto dokáže nahovoriť na kresťanstvo, potom ťa môže niekto iný od neho odhovoriť.”. Prečo je to problém? Neuviedol sám Pavol v 1. liste Korinťanom 15 kritérium (vzkriesenie), podľa ktorého by malo byť kresťanstvo prijaté alebo odmietnuté? Je to len nemiestna zbožnosť, ktorá odpovedá negatívne.

Nič z toho neznamená, že samotná apologetika, bez vplyvu Ducha Svätého, môže niekoho priviesť k spasiteľnej viere. To vytvára v mysliach mnohých falošnú dilemu. Ale nemusí to byť „Duch verzus logika“. Prečo nie oboje? Duch Svätý musí niekoho posunúť do pozície viery, ale ako to dosiahne, je na Ňom. U niektorých ľudí Boh používa skúšky; u iných je to emocionálny zážitok; u iných je to cez rozum. Boh môže použiť čokoľvek chce. Na mnohých miestach je nám však prikázané, aby sme používali apologetiku, rovnako ako aj to, aby sme kázali evanjelium.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Vyzýva Biblia kresťanov, aby bránili vieru / obhajovali vieru?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries