settings icon
share icon
Otázka

Bol by objav Noemovej archy dôležitý?

Odpoveď


V posledných rokoch sa objavili mnohé tvrdenia o objavení Noemovej archy. Objavy sa uskutočnili na rôznych miestach, od hory Ararat v Turecku, cez pohorie v Iráne až po úplne iné miesto na hore Ararat (s návštevníckym centrom). Cieľom tohto článku nie je hodnotiť, či sú tvrdenia o objavení Noemovej archy oprávnené alebo nie. Ide skôr o otázku, či by bolo významné, keby bola Noemova archa objavená. Spôsobil by objav Noemovej archy, že by sa ľudia obrátili k Bohu vo viere?

Objavenie stavby podobnej lodi v horách Blízkeho východu, datovanej uhlíkom približne do obdobia biblickej správy o Noemovej arche (2 500 rokov pred Kristom), s dôkazmi o tom, že na jej palube sa kedysi nachádzali zvieratá, by bolo určite obrovským objavom. Pre tých, ktorí veria v Boha a dôverujú Biblii ako jeho inšpirovanému slovu, by to bolo silné potvrdenie toho, že Biblia je pravdivá a že raná história ľudstva sa odohrávala presne tak, ako ju opisuje Biblia. Overený objav Noemovej archy by pravdepodobne prinútil mnohých hľadačov a otvorených skeptikov prinajmenšom prehodnotiť svoje presvedčenie. Pre uzavretých kritikov a zatvrdnutých ateistov by však objav Noemovej archy nič nezmenil.

List Rimanom 1:19-20 vyhlasuje: „Veď to, čo možno o Bohu poznať, je im zrejmé; Boh im to totiž zjavil. Lebo jeho neviditeľnú skutočnosť, jeho večnú moc a božstvo možno od stvorenia sveta poznávať uvažovaním zo stvorených vecí. A tak nemajú ospravedlnenie“. Ak človek odmieta jasné dôkazy o Bohu vo vesmíre, žiadny objav súvisiaci s Bibliou nezmení jeho názor. Podobne aj Ježiš v Lukášovi 16:31 vyhlasuje: „Ak neposlúchajú Mojžiša a Prorokov, nedajú sa presvedčiť, ani keby niekto vstal z mŕtvych.“ Žiadny objav, žiadny argument ani zázrak nezmení názor človeka, ktorého zaslepil satan (2. Korinťanom 4:4) a ktorý s tvrdým srdcom a uzavretou mysľou odmieta svetlo evanjelia.

A naopak, záležalo by na tom, keby Noemova archa nebola nikdy objavená? Nie, nezáležalo by na tom, pretože kresťanská viera nie je postavená na tom, že každá biblická správa je jednoznačne/konečne dokázaná. Kresťanská viera je postavená na viere. „Blahoslavení, ktorí nevideli, a uverili“ (Ján 20:29). Existujú však dve základné vysvetlenia, prečo by Noemova archa nemusela byť nikdy objavená. Po prvé, drevo archy by bolo po potope veľmi cenné. Noe a jeho rodina by potrebovali drevo na stavbu svojich domov. Je možné, že Noe a jeho rodina alebo ich potomkovia rozložili archu a jej drevo použili na iné účely. Po druhé, aj keby Noe a jeho rodina zanechali archu neporušenú, uplynulo približne 4 500 rokov (ak sa biblický opis interpretuje doslovne). Drevená konštrukcia vystavená drsným živlom počas 4 500 rokov by sa z väčšej časti rozpadla na nič.

Hoci by objavenie Noemovej archy bolo obrovským a silným archeologickým nálezom, nikdy to nebude niečo, na čom by si kresťania mali zakladať vieru. Objav Noemovej archy, archy zmluvy, rajskej záhrady alebo akéhokoľvek iného biblického artefaktu nedokáže kresťanskú vieru a nezmení názor nikoho, koho Boh nepriťahuje (Ján 6:44). „Viera je podstatou toho, v čo dúfame, a zdôvodnením toho, čo nevidíme“ (Hebrejom 11:1).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Bol by objav Noemovej archy dôležitý?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries