settings icon
share icon
Otázka

Aké novoročné predsavzatie by si mal dať kresťan?

Odpoveď


Prax novoročných predsavzatí siaha viac ako 3 000 rokov do minulosti k starovekým Babylončanom. Začiatok nového roka je jednoducho niečo, čo nám dáva pocit nového začiatku a nových predsavzatí. V skutočnosti však medzi 31. decembrom a 1. januárom nie je žiadny rozdiel. O polnoci 31. decembra sa nič mystické nedeje. Biblia nehovorí za ani proti konceptu novoročných predsavzatí. Ak sa však kresťan rozhodne dať si novoročné predsavzatie, aké predsavzatie by si mal dať?

Medzi časté novoročné predsavzatia patrí prestať fajčiť, prestať piť, rozumnejšie hospodáriť s peniazmi a tráviť viac času s rodinou. Zďaleka najčastejším novoročným predsavzatím je schudnúť v spojení s väčším množstvom pohybu a zdravším stravovaním. To všetko sú dobré ciele. Avšak 1 Timotejovi 4,8 nás poučuje, aby sme si cvičenie udržiavali v perspektíve: „Telesné cvičenie je totiž málo užitočné, ale zbožnosť je užitočná na všetko, lebo má prisľúbenie pre terajší aj budúci život." Prevažná väčšina novoročných predsavzatí, dokonca aj medzi kresťanmi, sa týka fyzických vecí. Tak by to však nemalo byť.

Mnohí kresťania si dávajú novoročné predsavzatia, že sa budú viac modliť, každý deň čítať Bibliu a pravidelne navštevovať kostol. Sú to fantastické ciele. Tieto novoročné predsavzatia však zlyhávajú rovnako často ako neduchovné predsavzatia, pretože v novoročnom predsavzatí nie je žiadna sila. Predsavzatie začať alebo prestať vykonávať určitú činnosť nemá žiadnu hodnotu, ak nemáte správnu motiváciu prestať alebo začať vykonávať túto činnosť. Napríklad, prečo chcete každý deň čítať Bibliu? Je to preto, aby ste si uctili Boha a duchovne rástli, alebo preto, že ste práve počuli, že je to dobrá vec? Prečo chcete schudnúť? Je to preto, aby ste svojím telom uctili Boha, alebo je to pre márnivosť, aby ste si uctili sami seba?

List Filipanom 4,13 nám hovorí: „Všetko môžem v Kristovi, ktorý ma posilňuje." Ján 15,5 hovorí: „Ja som vinič a vy ratolesti. Kto zostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia, pretože bezo mňa nemôžete nič urobiť." Ak je Boh stredobodom vášho novoročného predsavzatia, má šancu na úspech v závislosti od vášho odhodlania. Ak je Božou vôľou, aby sa niečo splnilo, umožní vám to splniť. Ak predsavzatie nie je Božie a/alebo nie je v súlade s Božím slovom, pri jeho plnení nedostaneme Božiu pomoc.

Aké novoročné predsavzatie by si teda mal dať kresťan? Tu je niekoľko návrhov: (1) modlite sa k Pánovi o múdrosť (Jak 1,5) ohľadom toho, aké predsavzatia, ak nejaké, by si mal dať; (2) modlite sa o múdrosť, ako splniť ciele, ktoré vám Boh dáva; (3) spoliehajte sa na Božiu silu, ktorá vám pomôže; (4) nájdite si zodpovedného partnera, ktorý vám pomôže a povzbudí vás; (5) nenechajte sa odradiť občasnými neúspechmi; naopak, nechajte sa nimi ďalej motivovať; (6) nebuďte pyšní ani márniví, ale vzdávajte Bohu slávu. Žalm 37, 5 - 6 hovorí: „Zver svoju cestu Hospodinovi, dôveruj mu a on sa o všetko postará. Tvojej spravodlivosti dá vyjsť ako svetlu a tvojmu právu ako jasnému poludniu."

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aké novoročné predsavzatie by si mal dať kresťan?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries