settings icon
share icon
Otázka

Kto/čo sú nephilimi?

Odpoveď


Nephilimi (padlí, obri) sú potomkovia synov Božích a ľudských dcér z 1. Mojžišovej 6:1-4. Mnoho sa debatuje o tom, kto sú synovia Boží. Naše tvrdenie je, že Nephilimi sú padlí anjeli (démoni), ktorí sa spájali z ľudskými dcérami a/alebo posadli mužov, a potom sa spájali z ľudskými dcérami. Toto spojenie produkovalo potomstvo – Nephilimov, ktorí boli „povestnými mužmi za starodávna“ (1. Mojžišova 6:4).

Prečo démoni vykonali takú vec? Biblia nám na to nedáva odpoveď. Démoni sú zlé, prevrátené bytosti – nič, čo vykonajú by nás nemalo prekvapiť. Ak by sme hľadali ich motiváciu, najvýstižnejšie je to, že démoni chceli znečistiť rodokmeň, a tak prekaziť príchod Mesiáša, Ježiša Krista. Boh zasľúbil, že Mesiáš bude potomkom Evy (1. Mojžišova 3:15) a rozmliaždi hadovi (Satanovi) hlavu. Takže, pravdepodobne sa démoni pokúsili znečistiť ľudský rodokmeň, a tým znemožniť, aby bezhriešny Mesiáš bol narodený. Znovu, toto nie je biblická odpoveď, ale je to možné, a neprotirečí ničomu, čo učí Biblia.

Čo boli Nephilimi? Na základe židovských a iných legiend (kniha Enocha a iné nebiblické zápisy), oni boli pokolenie obrov a hrdinov, ktorí činili ohromné zlo. Ich veľkosť a sila boli pravdepodobne výsledkom zmiešania démonického a ľudského „DNK“. Jediné, čo Biblia o nich hovorí je, že boli: „povestnými mužmi za starodávna“ (1. Mojžišova 6:4). Nephilimi neboli mimozemšťania, oni boli doslovne fyzické bytosti narodené zo vzťahu synov Božích a ľudských dcér (1. Mojžišova 6:1-4).

Čo sa stalo s Nephilimmi? Nephilimi boli jeden z hlavných dôvodov, prečo Boh dovolil potopu v Noáchovej dobe. Hneď, ako sú spomenutí Nephilimi, Božie Slovo hovorí: „Keď však Hospodin videl, že skazenosť ľudí na zemi bola veľká a že všetko zmýšľanie ich srdca bolo ustavične zlé, Hospodin oľutoval, že učinil človeka na zemi, a zabolelo ho srdce. I riekol Hospodin: Zotriem z povrchu zeme človeka, ktorého som stvoril, ľudí aj zvieratá až po plazy a nebeské vtáky, lebo som oľutoval, že som ich učinil.“ (1. Mojžišova 6:5-7). Takže, Boh pokračoval s potopou po celej zemi a zničil všetko (vrátane Nephilimov) okrem Noácha, jeho rodiny a zvierat v korábe (1. Mojžišova 6:11-22).

Existovali Nephilimi aj po potope? 1. Mojžišova 6:4 nám hovorí: „V tých časoch, ba aj potom, keď synovia Boží vchádzali k ľudským dcéram a ony im rodili, boli obrami na zemi.“ Zdá sa, že démoni pokračovali so svojim hriechom aj po potope. Pravdepodobne to nebolo v takých rozmeroch ako pred potopou. Keď izraelský národ poslal vyzvedačov do Kanaánu, priniesli správu: „Tam sme videli obrov, Anákovcov z obrov, pripadali sme si vo vlastných očiach ako kobylky a takými sme sa zdali aj im.“ (4. Mojžišova 13:33). Tento oddiel nehovorí presne, že vyzvedači videli tam Nephilimov, iba že si vyzvedači mysleli, že videli Nephilimov. Pravdepodobnejšie je, že vyzvedači videli iba veľkých ľudí v Kanaáne, a mysleli si, že sú to Nephilimi. Alebo je možné, že synovia Boží si znovu brali ľudské dcéry aj po potope, a tak im ony rodili Nephilimov. Akokoľvek, títo „obri“ boli zničení počas izraelského útoku na Kanaán (Jozua 11:21-22) ako aj neskôr (5. Mojžišova 3:11, 1. Samuelova 17).

Čo prekáža démonom, aby sa znovu rozmnožovali na zemi a tak vytvárali Nephilimov? Zdá sa, že Boh to ukončil tým, že uvrhol tých démonov do priepasti. Júda 6 hovorí: „anjelov, ktorí si neuchránili svoje panstvo, ale opustili vlastný príbytok, drží v tme vo večných putách pre súd veľkého dňa“. Je zrejmé, že nie všetci démoni sú vo „večných putách“ už dnes. Je to iba skupina démonov, ktorá vykonala „väčší“ hriech, ako čo je sama vzbura proti Bohu. Predpokladáme, že démoni, ktorí vchádzali k ľudským dcéram sú tí, čo sú „vo večných putách pre súd veľkého dňa“. Toto znemožňuje démonov, aby zopakovali také niečo.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto/čo sú nephilimi?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries