settings icon
share icon
Otázka

Aký význam má nekvasený chlieb?

Odpoveď


Biblia hovorí, že Izraeliti mali počas Paschy jesť každý rok len nekvasené chleby ako pamiatku na východ z egyptského otroctva. Keďže Izraeliti opustili Egypt narýchlo, nemali čas na to, aby chlieb vykysol, a tak bol práve na tú prvú Paschu pripravený bez kvasu, známeho aj ako droždie. Pri opise tohto chleba a dôvodu, prečo sa jedol, nás Biblia informuje o nasledujúcich skutočnostiach: „Pritom nejedz nič kvasené. Sedem dní jedz len nekvasený chlieb, chlieb biedy, lebo v strachu si utekal z Egypta, aby si si po všetky dni života pripomínal deň, keď si vyšiel z Egypta" (5. Možišova 16:3). Ďalšie príkazy týkajúce sa jedenia nekvasených chlebov sa nachádzajú v 2. Mojžišova 12:8; 29:2 a v 4. Mojžišova 9:11. Dodnes sa v židovských domácnostiach pri slávení Paschy jedia nekvasené chleby.

Podľa hebrejského lexikónu je pojem nekvasený chlieb odvodený od slova macoš, čo znamená „chlieb alebo koláč bez kvasu". Lexikón tiež uvádza, že maces je zasa odvodený od slova, ktoré znamená „vysať alebo vysať". V súvislosti s týmto druhým hebrejským slovom lexikón uvádza: „Vo význame lačne požierať pre sladkosť." Je teda celkom možné, že nekvasený chlieb, hoci mohol byť ťažký a plochý, mohol mať aj sladkú chuť.

V Biblii je kvas takmer vždy symbolom hriechu. Podobne ako kvas, ktorý preniká do celého cesta, aj hriech sa rozšíri v človeku, cirkvi alebo národe, aby nakoniec premohol a priviedol účastníkov do svojho otroctva a nakoniec k smrti (Galaťanom 5:9). V Rimanom 6:23 sa píše, že „mzdou hriechu je smrť", čo je Boží súd za hriech, a to je dôvod, prečo Kristus zomrel - aby poskytol východisko z tohto súdu za hriech, ak človek bude ľutovať svoje hriechy, prijme Krista ako svoju veľkonočnú obeť a nechá si zmeniť srdce, aby mohol svoj život prispôsobiť tomu, čo prikazuje Boh.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký význam má nekvasený chlieb?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries