settings icon
share icon
Otázka

Čo je to neodpustiteľný hriech?

Odpoveď


Prípady „neodpustiteľneho hriechu" alebo „rúhaniu sa proti Duchu Svätému" sú uvedené v Marekovi 3:22-30 a v Matúšovi 12:22-32. Samotný pojem „rúhanie" môže byť všeobecne definované ako "vzdorovitá neúcta", a môžeme ho aplikovať na hriechy zlorečenia Bohu alebo úmyselné ponižovanie Božích princípov. Ak pripisujeme Bohu zlo, ktoré sa deje, alebo mu popierame dobro, ktoré mu patrí. Špecifický prípad rúhania je „rúhanie proti Duchu Svätému" (Matúš 12:31). V tomto texte vidíme, ako farizeji na vlastné oči videli, ako Ježiš koná zázraky v moci Ducha Svätého, a napriek tomu ich pripísali moci démona Belzebuba (Matúš 12:24). V Markovi 3:30 čítame, že Ježiš veľmi konkrétne hovorí o tom, čo urobili ľudia, ak sa "rúhali proti Duchu Svätému."

Obvinili Ježiša Krista (osobne, na zemi), že je posadnutý démonmi – a to je rúhanie. Existujú aj iné spôsoby, ako sa dá rúhať proti Duchu Svätému (napríklad klamať mu, ako to urobili Ananiáš a Zafíra v Skutkoch 5:1-10), ale rúhať sa Ježišovi a obviňovať ho, je taktiež priame rúhanie sa, a je neodpustiteľné. Tento špecifický, neospravedlniteľný hriech, už nemôže byť spáchaný dnes.

Jediný neodpustiteľný hriech, ktorého sa dnes môžeme dopustiť - je žiť v neustálej nevere. Pre človeka, ktorý zomrie v nevere, neexistuje žiadne odpustenie. Ján 3:16 nám hovorí: „Lebo tak miloval Bôh svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nikto, kto verí v neho, nezahynul, ale mal večný život." Jedine tomu nebude odpustené, kto patrí medzi skupinu „ten, kto v neho neverí". Ježiš o sebe povedal: „Ja som tá cesta, pravda i život. Nikto neprichádza k Otcovi, len skrze mňa "(Ján 14:6). Ak odmietneme túto jedinú podmienku spasenia, budeme zatratení, pretože sme odmietli jediné ospravedlnenie našej viny.

Mnohí ľudia sa boja, že sa dopustili hriechu, ktorý im Boh nemôže odpustiť a prežívajú beznádej, nech sa snažia akokoľvek. Satan nemá z ničoho takú radosť, ako keď trpíme touto mýlnou predstavou. Ak má človek tento strach, jediné čo potrebuje urobiť je prísť pred Boha Otca, prosiť o odpustenie hriechov, robiť pokánie a prijať Jeho odpustenie. „Keď vyznávame svoje hriechy, verný je a spravodlivý, aby nám odpustil hriechy a očistil nás od každej neprávosti." (1.Jána 1:9). Tento verš nás uisťuje, že Boh je pripravený odpustiť každému, bez ohľadu na to, aký hrozný hriech sme spáchali. Jediné čo potrebujeme, je ísť k Nemu v pokání. Ak trpíte vinou, dnes Vás čaká Boh vo svojej láske a milosti. Nikdy Vás nesklame, ale odpustí každému, kto k Nemu príde.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to neodpustiteľný hriech?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries