settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o nenávisti?

Odpoveď


Z biblického hľadiska má nenávisť pozitívne a negatívne aspekty. Je prijateľné nenávidieť tie veci, ktoré nenávidí Boh; v skutočnosti je to do veľkej miery dôkazom správneho postavenia pred Bohom. „Vy, ktorí milujete Hospodina, nenáviďte zlo!“ (Žalmy 97:10a). Skutočne, čím bližšie budeme kráčať s Pánom a čím viac s ním budeme mať spoločenstvo, tým viac si budeme vedomí hriechu, tak vnútorného, ako aj vonkajšieho. Či sa nezarmucujeme a nehoríme hnevom, keď je Božie meno hanobené, keď vidíme duchovné pokrytectvo, keď vidíme očividnú neveru a bezbožné správanie? Čím viac budeme rozumieť vlastnostiam a milovať Boží charakter, tým viac sa mu budeme podobať a tým viac budeme nenávidieť veci, ktoré sú v rozpore s jeho slovom a prirodzenosťou.

Negatívna nenávisť však určite musí byť tá, ktorá je namierená proti iným. Pán spomína nenávisť v Kázni na vrchu: „Ale ja vám hovorím: Každý, kto sa hnevá na brata, musí ísť pred súd.“ (Matúš 5:22). Pán prikazuje, aby sme sa nielen zmierili so svojím bratom skôr, ako predstúpime pred Pána, ale aby sme to urobili rýchlo (Matúš 5:23-26). Samotný čin vraždy bol určite odsúdený, ale nenávisť je hriechom „srdca“ a každá nenávistná myšlienka alebo čin je v Božích očiach činom vraždy, za ktorý sa bude žiadať spravodlivosť, možno nie v tomto živote, ale na súde. Postavenie nenávisti pred Bohom je také ohavné, že o človeku, ktorý nenávidí, sa hovorí, že kráča vo tme, na rozdiel od svetla (1. Jánov 2:9,11). Najhoršia je situácia človeka, ktorý naďalej vyznáva náboženstvo, ale zostáva v nepriateľstve so svojím bratom. Písmo hovorí, že takýto človek je klamár (1. Jánov 4:20) a môže oklamať ľudí, ale nie Boha. Koľko veriacich žije celé roky v predstieraní, že je všetko v poriadku, tvária sa, že sú v poriadku, len aby sa nakoniec ukázalo, že sú nedostatoční, pretože prechovávajú nepriateľstvo (nenávisť) voči svojmu spoluveriacemu?

Nenávisť je jed, ktorý ničí používanie zvnútra, produkuje horkosť, ktorá rozožiera naše srdcia a mysle. Preto nám Písmo hovorí, aby sme nedovolili, aby v našich srdciach vyrástol „koreň horkosti“ (Hebrejom 12:15). Nenávisť ničí aj osobné svedectvo kresťana, pretože ho vyraďuje zo spoločenstva s Pánom a ostatnými veriacimi. Dávajme si pozor, aby sme robili to, čo nám radil Pán, a s každým si urobili krátky účet o všetkom, aj o tom najmenšom, a Pán nám verne odpustí, ako sľúbil (1. Jánov 1:9; 2:1).EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o nenávisti?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries