settings icon
share icon
Otázka

Bol som pokrstený nebiblicky, potrebujem byť znovu pokrstený?

Odpoveď


Biblia je veľmi jasná ohľadne krstu. Potrebujeme pochopiť dve veci:

1) Krst má byť uskutočnený potom, ako osoba uverí v Ježiša Krista ako Spasiteľa a verí len Jemu na spasenie.

2) Krst má byť ponorenie. Slovo baptize doslovne znamená „ponoriť do vody“. Krst ponorením je jediná adekvátna metóda krstu, ktorá ilustruje to, čo krst symbolizuje - veriaci zomiera pochovaný s Kristom a je vzkriesený k novému životu (Rimanom 6:3-4).

Keď máme na mysli tieto dve veci, čo potom s tými, ktorí boli pokrstení nebiblicky? Aby sme to objasnili, rozdelíme ich do dvoch kategórií. Prvá kategória sú tí, ktorí boli pokrstení pred tým, ako sa stali kresťanmi. Najčastejší prípad sú tí, ktorí boli pokrstení ako deti a tí, ktorí boli pokrstení neskôr, ale v skutočnosti nepoznali Ježiša ako Spasiteľa, keď boli pokrstení. V tomto prípade, áno, osoba potrebuje byť prekrstená. Biblia ukazuje, že krst je po spasení. Symbol spasenia je stratený ak osoba nezažila spasenie vierou v Ježiša Krista.

Druhá kategória sú tí, ktorí boli pokrstení po tom, ako uverili v Krista, ale boli pokrstení inak ako ponorením. Tento prípad je zložitejší. Je možné argumentovať, že taký človek nebol skutočne pokrstený. Ak bola použitá metóda pokropením alebo poliatím, nezodpovedá to základnej definícii krstu „ponoriť“. Biblia však nikde špecificky neurčuje prípad, že by bol niekto pokrstený a nebol pritom ponorený. Prípad by mal byť posúdený individuálne. Veriaci, ktorý bol pokrstený nebiblicky by mal prosiť Pána o múdrosť (Jakub 1:5). Ak má veriaci neisté svedomie, bolo by najlepšie, aby bol pokrstený znova, biblickým spôsobom, aby uľavil svojmu svedomiu (Rimanom 14:23).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Bol som pokrstený nebiblicky, potrebujem byť znovu pokrstený?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries