settings icon
share icon
Otázka

Je náboženstvo príčinou väčšiny vojen?

Odpoveď


Iste, mnoho konfliktov v histórii bolo zdanlivo z náboženských dôvodov, do ktorých sa zapojilo mnoho rôznych náboženstiev. Napríklad v kresťanstve sa vyskytli (aby sme vymenovali aspoň niektoré):

• Križiacke výpravy — Séria kampaní od 11. do 13. storočia s uvedeným cieľom znovu dobyť Svätú zem od moslimských útočníkov a prísť na pomoc Byzantskej ríši

• Francúzske náboženské vojny – sled vojen vo Francúzsku počas 16. storočia medzi katolíkmi a protestantskými hugenotmi

• Tridsaťročná vojna — Ďalšia vojna medzi katolíkmi a protestantmi počas 17. storočia na území dnešného Nemecka

Tento zoznam nie je v žiadnom prípade úplný. Okrem toho by sa dalo pridať povstanie Taiping a problémy v Severnom Írsku. Kresťanstvo bolo určite faktorom mnohých konfliktov počas svojej 2000-ročnej histórie.

V islame vidíme koncept džihádu alebo „svätej vojny“. Slovo džihád (jihad) doslova znamená „boj“, ale tento koncept sa používa na opis vojny pri rozširovaní a obrane islamského územia. Takmer nepretržité vojny na Blízkom východe za posledné polstoročie určite prispeli k myšlienke, že príčinou mnohých vojen je náboženstvo. Útoky na Spojené štáty z 11. septembra boli vnímané ako džihád proti „Veľkému Satanovi“ Amerike, ktorý je v moslimských očiach takmer synonymom kresťanstva. V judaizme dobyvačné vojny zaznamenané v SZ (najmä v knihe Jozue) na Boží príkaz dobyli zasľúbenú zem.

Malo by byť zrejmé, že náboženstvo určite zohralo úlohu vo veľkej časti vojen v histórii ľudstva. Dokazuje to však tvrdenie kritikov náboženstva, že samotné náboženstvo je príčinou vojny? Odpoveď je „áno“ a „nie“. „Áno“ v tom zmysle, že ako sekundárna príčina bolo náboženstvo, aspoň na povrchu, impulzom mnohých konfliktov. Odpoveď je však „nie“ v tom zmysle, že náboženstvo nikdy nie je primárnou príčinou vojny.

Aby sme to ukázali, pozrime sa na 20. storočie. Podľa všetkého bolo 20. storočie jedným z najkrvavejších storočí v histórii ľudstva. Dve veľké svetové vojny, ktoré nemali vôbec nič spoločné s náboženstvom, židovský holokaust a komunistické revolúcie v Rusku, Číne, juhovýchodnej Ázii a na Kube, si vyžiadali 50 až 70 miliónov mŕtvych (niektorí odhadujú až 100 miliónov obetí). Jedna vec, ktorú majú tieto konflikty a genocídy spoločné, je skutočnosť, že mali ideologický, nie náboženský charakter. Ľahko by sme mohli dospieť k záveru, že v histórii ľudstva zomrelo viac ľudí kvôli ideológii ako kvôli náboženstvu. Komunistická ideológia si vyžaduje vládu nad ostatnými. Nacistická ideológia si vyžaduje odstránenie „podradných“ rás. Len tieto dve ideológie sú zodpovedné za smrť miliónov ľudí a náboženstvo s tým nemá nič spoločné. V skutočnosti je komunizmus z definície ateistická ideológia.

Náboženstvo a ideológia sú sekundárne príčiny vojny. Avšak hlavnou príčinou všetkých vojen je hriech. Zamyslite sa nad nasledujúcimi Písmami:

„Odkiaľ sú medzi vami boje a odkiaľ zrážky? Či nie odtiaľ - z vašich žiadostí, ktoré bojujú vo vašich údoch? Túžobne žiadate, ale nemáte; vraždíte a horlíte, ale nemôžete dosiahnuť; máte zrážky a boje (medzi sebou) - ale (nič) nemáte, lebo neprosíte; prosíte, ale nedostávate, lebo zle prosíte, aby ste to premárnili na svoje žiadosti!“ (Jakub 4:1-3)

„Lebo zo srdca pochádzajú zlé myšlienky, vraždy, cudzoložstvá, smilstvá, krádeže, krivé svedectvá, rúhania.“ (Matúš 15:19)

„Srdce je klamlivé nad všetko a zradné je - kto sa v ňom vyzná?“ (Jeremiáš 17:9)

„Hospodin videl, že ľudská zloba na zemi je veľká a všetko zmýšľanie ľudského srdca je ustavične naklonené len k zlu.“(Genesis 6:5).

Aké je svedectvo Písma o hlavnej príčine vojny? Sú to naše zlé srdcia. Náboženstvo a ideológia sú jednoducho prostriedky, ktorými vykonávame zlo v našich srdciach. Myslieť si, ako si mnohí otvorení ateisti myslia, že ak dokážeme nejakým spôsobom odstrániť našu „nepraktickú potrebu náboženstva“, môžeme nejakým spôsobom vytvoriť pokojnejšiu spoločnosť, znamená mať mylný pohľad na ľudskú povahu. Svedectvom ľudskej histórie je, že ak odstránime náboženstvo, nahradí ho niečo iné a to niečo nie je nikdy pozitívne. Skutočnosť je taká, že pravé náboženstvo drží padlé ľudstvo pod kontrolou; bez nej by zvrchovane vládla bezbožnosť a hriech.

Aj s vplyvom pravého náboženstva, kresťanstva, sa v tejto súčasnej dobe nikdy nedočkáme mieru. Nikdy nie je deň bez konfliktu niekde na svete. Jediným liekom na vojnu je Princ pokoja, Ježiš Kristus! Keď sa Kristus vráti, ako sľúbil, uzavrie tento súčasný vek a nastolí večný pokoj:

„On bude súdiť medzi národmi a naprávať mnohé kmene, takže si z mečov ukujú radlice, zo svojich kopijí vinárske nože. Národ proti národu nepozdvihne meč a už sa nebudú cvičiť v boji.“ (Izaiáš 2:4).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je náboženstvo príčinou väčšiny vojen?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries