settings icon
share icon
Otázka

Čo je to mlynský kameň v Biblii?

Odpoveď


Mlynský kameň je kameň, ktorý sa používa na mletie obilia. Pri mletí obilia sa v skutočnosti používajú dva kamene: základný kameň, ktorý zostáva nehybný, a bežec, ktorý sa otáča na základnom kameni a melie obilie.

V biblických časoch bol mlynský kameň bežným predmetom a v Biblii sa spomína vo viacerých kontextoch. Mlynský kameň bol v skutočnosti takou neoddeliteľnou súčasťou spoločnosti, že Mojžišov zákon zakazoval vziať niečí mlynský kameň do zástavy (5. Mojžišova 24:6). Mlynský kameň bol potrebný na mletie obilia na výrobu chleba a udržanie života, takže vziať niekomu mlynský kameň by bolo ako vziať jeho život do zálohu.

Mlynský kameň bol mimoriadne tvrdý a ťažký, čo bolo názornou ukážkou pre každého, kto mal skúsenosti s mlynskými kameňmi. V knihe Jób sa Boh zmieňuje o mlynskom kameni pri opise šelmy zvanej Leviatan. Toto zviera bolo také silné, že Boh prirovnal jeho srdce k mlynskému kameňu: „JJeho srdce je tvrdé sťa skala, nepoddajné ako spodný mlynský kameň" (Jób 41:24). „Spodný" mlynský kameň je základný kameň, na ktorom sa otáča horný mlynský kameň. O mlynskom kameni sa v kronike písalo aj ako o nástroji smrti. Istá žena zabila Gedeonovho syna Abimelecha tým, že zhodila horný mlynský kameň z veže. Kameň mu dopadol na hlavu a rozdrvil mu lebku (Sudcov 9:53; 2. Samuelova 11:21).

Azda najznámejšia zmienka o mlynskom kameni v Biblii je v Ježišovom varovaní pred zvádzaním svojich detí na scestie. Povedal: „Kto by zviedol na hriech jedného z takýchto malých, čo veria vo mňa, pre toho by bolo lepšie, keby mu na krk zavesili mlynský kameň a hodili ho do mora" (Marek 9:42). Spôsobenie hriechu Božiemu dieťaťu prinesie prísny súd. Ak by sa vám ťažko plávalo s mlynským kameňom zaveseným na krku, mali by ste si dvakrát rozmyslieť, než budete pokúšať Božie dieťa.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to mlynský kameň v Biblii?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries