settings icon
share icon
Otázka

Aký je rozdiel medzi milosrdenstvom a milosťou?

Odpoveď


Milosrdenstvo a milosť sú často zamieňané. Hoci tieto pojmy majú podobný význam, milosť a milosrdenstvo nie sú to isté. Aby sme zhrnuli rozdiel: milosrdenstvo je, že nás Boh netrestá tak, ako si za naše hriechy zaslúžime, a milosť je, že nás Boh žehná napriek tomu, že si to nezaslúžime. Milosrdenstvo je oslobodenie od súdu. Milosť poskytuje láskavosť nehodným.

Podľa Biblie sme všetci zhrešili (Kazateľ 7:20; Rimanom 3:23; 1. Jána 1:8). V dôsledku tohto hriechu si všetci zaslúžime smrť (Rimanom 6:23) a večný súd v ohnivom jazere (Zjavenie 20:12-15). S ohľadom na to je každý deň, ktorý žijeme, darom Božieho milosrdenstva. Keby nám Boh dal všetko, čo si zaslúžime, všetci by sme boli práve teraz odsúdení na večnosť. V Žalme 51:3-4 Dávid volá: „Bože, zmiluj sa nado mnou podľa svojej milosti! Pre svoje veľké milosrdenstvo zotri moje ťažké priestupky! Dôkladne zo mňa zmy moju vinu, očisti ma od môjho hriechu!“. Prosba k Bohu o milosť je prosba, aby zadržal súd, ktorý si zaslúžime, a namiesto toho nám udelil odpustenie, ktoré sme si nijakým spôsobom nezaslúžili.

Nič si od Boha nezaslúžime. Boh nám nie je nič dlžný. Všetko dobré, čo zažijeme, je výsledkom Božej milosti (Efezanom 2:5). Milosť je jednoducho nezaslúžená priazeň. Boh nám dáva dobré veci, ktoré si nezaslúžime a nikdy by sme si ich nemohli zaslúžiť (Rimanom 3:24). Pod milosťou rozumieme zvrchovanú milosť, ktorú Boh udeľuje celému ľudstvu bez ohľadu na jeho duchovné postavenie pred Ním, zatiaľ čo spasiteľná milosť je špeciálny druh milosti, ktorou Boh suverénne udeľuje nezaslúženú pomoc svojim vyvoleným na ich znovuzrodenie a posvätenie.

Milosrdenstvo a milosť sú najlepšie znázornené v spasení, ktoré je dostupné skrze Ježiša Krista. Zaslúžime si súd, ale ak prijmeme Ježiša Krista ako Spasiteľa, dostaneme milosrdenstvo od Boha a budeme oslobodení od súdu. Namiesto súdu dostávame z milosti spasenie, odpustenie hriechov, život v hojnosti (Ján 10:10) a večnosť v nebi, na tom najúžasnejšom mieste, aké si možno predstaviť (Zjavenie 21-22). Kvôli milosrdenstvu a milosti Božej by našou odpoveďou malo byť padnúť na kolená v uctievaní

a vzdávaní vďaky. Hebrejom 4:16 hovorí: „Pristúpme teda s dôverou k trónu milosti, aby sme dosiahli milosrdenstvo a našli milosť a pomoc v pravý čas.“

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký je rozdiel medzi milosrdenstvom a milosťou?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries