settings icon
share icon
Otázka

Čo je to michtam v Biblii?

Odpoveď


Nikto si nie je presne istý, čo bol michtam (alebo miktam), a preto toto hebrejské slovo zostáva v našich anglických Bibliách ako transliterácia. Prekladatelia nevedeli, ako michtam preložiť, preto ho napísali foneticky a nazvali to dostatočne dobrým.

Žalm 16 má názov „Dávidov michtam". Ďalšie žalmy, ktoré sa nazývajú „michtamy", sú žalmy 56-60. Všetkých šesť z nich sú Dávidove žalmy. V Izaiáš 38:9 je pieseň kráľa Ezechiáša uvedená týmito slovami: „Ďakovná pieseň judského kráľa Chizkiju, keď bol chorý a vyzdravel zo svojej choroby". Hebrejské slovo pre „pieseň" je tu miktab, ktoré podľa mnohých učencov súvisí s michtam.

Príbuzným slovom k michtam je pravdepodobne hebrejské katham, ktoré znamená „rytina". Ak je základným významom slova michtam „rytina", potom sa piesne označené ako „michtam" mohli považovať za dostatočne hodnotné na to, aby boli vyrazené alebo vyryté na tabuľky na dlhodobé uchovávanie. Niektorí bádatelia považujú slovo michtam za slovo s významom „zlatý", čo je definícia, ktorá by takto označenej piesni podobne pripisovala veľkú hodnotu. Michtam by mohol byť „žalm vzácny ako vyrazené zlato"; ak je to tak, dnešné najpredávanejšie piesne, ktoré sú „certifikované zlatom", by sa mohli považovať za akési „michtamy".

Súvislosť medzi michtamom a zlatou hodnotou je však špekulatívna. Iní bádatelia sa domnievajú, že slovo michtam je jednoducho technický termín na usmernenie speváka alebo na označenie melódie, ktorá sa má hrať. V konečnom dôsledku to nevieme. Podobne ako slová maskil, selah a shigionoth, aj michtam zostáva v hebrejskom spevníku určitým tajomstvom.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to michtam v Biblii?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries