settings icon
share icon
Otázka

Pôjdu duševne chorí ľudia do neba? Prejavuje Boh milosrdenstvo mentálne zaostalým, postihnutým, alebo hendikepovaným ľuďom?

Odpoveď


Biblia výslovne nehovorí, či duševne chorí ľudia pôjdu do neba alebo nie. Existujú však isté biblické dôkazy o tom, že na každého, kto nie je schopný rozhodnúť sa pre spasenie, sa vzťahuje Kristova smrť. Je to podobné tomu, ako sa všeobecne verí, že deti sú po smrti automaticky vzaté do neba, kým nedosiahnu bod, v ktorom sú schopné rozhodnúť sa pre Krista alebo proti nemu. Dávidovi zomrelo dieťa a on sa utešoval myšlienkou: „Ja pôjdem za ním, ale ono sa ku mne nevráti“ (2. Samuelova 12:23). Dávid vedel, že svoje dieťa jedného dňa uvidí v nebi. Z tohto výroku môžeme usudzovať, že dojčatá a malé deti boli z Božej milosti kryté pre spásu Kristovou smrťou.

Môžeme postulovať, že tento princíp sa vzťahuje aj na mentálne chorých ľudí. Božie slovo to však výslovne nehovorí. Keďže poznáme Božiu lásku, milosť a milosrdenstvo, zdá sa, že to zodpovedá jeho charakteru. Každý človek, ktorý je mentálne postihnutý do takej miery, že si nemôže byť vedomý svojho hriešneho stavu a uveriť v Krista pre spasenie, je v rovnakej kategórii ako dieťa a nie je nerozumné predpokladať, že tento človek je spasený milosťou a milosrdenstvom toho istého Boha, ktorý zachraňuje bábätká a malé deti.

Ako vo všetkom, aj tu si však musíme dávať pozor, aby sme neboli dogmatickí v žiadnej otázke, ktorej sa Biblia výslovne nevenuje. Vieme však, že Ježiš prijíma za svojich všetkých, ktorých mu Otec dal, a nikoho z nich na ceste nestratí (Ján 6:39). Ježiš o nich povedal: „Ja im dávam večný život a nezahynú naveky, nik mi ich nevytrhne z ruky“ (Ján 10:28). Môžeme sa utešovať vedomím, že plán nášho Boha je vždy dokonalý, vždy koná to, čo je správne a spravodlivé, a Jeho láska a milosrdenstvo sú nekonečné a večné.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Pôjdu duševne chorí ľudia do neba? Prejavuje Boh milosrdenstvo mentálne zaostalým, postihnutým, alebo hendikepovaným ľuďom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries