settings icon
share icon
Otázka

Čo je to medzistav?

Odpoveď


Čo je to medzistav? „Medzistav“ je teologický pojem, ktorý špekuluje o tom, aké telo, ak vôbec nejaké, majú veriaci v nebi, kým čakajú na vzkriesenie svojich fyzických tiel. Biblia jasne hovorí, že zosnulí veriaci sú s Pánom (2. Kor. 5,6-8; Filipanom 1:23). Biblia tiež jasne hovorí, že vzkriesenie veriacich ešte nenastalo, čo znamená, že telá zosnulých veriacich sú stále v hrobe (1. Korintským 15:50-54;

1. Tesalonickým 4:13-17). Otázka prechodného stavu teda spočíva v tom, či veriaci v nebi dostanú dočasné fyzické telá až do vzkriesenia, alebo či veriaci v nebi existujú v duchovnej/netelesnej podobe až do vzkriesenia.

Biblia neuvádza veľa podrobností o medzistave. Jediný text Písma, ktorý sa konkrétne, ale nepriamo vyjadruje k tejto otázke, je Zjavenie 6:9: „...Keď otvoril piatu pečať, videl som pod obetným oltárom duše zabitých pre Božie slovo a pre svedectvo, ktoré vydávali.“ V tomto verši má Ján videnie tých, ktorí budú zabití pre svoju vieru počas posledných čias. V tomto videní sú títo veriaci, ktorí boli zabití, pod Božím oltárom v nebi a sú opísaní ako „duše“. Ak teda z tohto jedného verša vyplýva biblická odpoveď na otázku prechodného stavu, zdá sa, že veriaci v nebi sú v duchovnej/netelesnej podobe až do vzkriesenia.

Nebo, ktoré nakoniec čaká na veriacich, je nové nebo a nová zem (Zjavenie 21-22). Nebo bude skutočne fyzickým miestom. Naše fyzické telá budú vzkriesené a oslávené, dokonale prispôsobené pre večnosť na novej zemi. V súčasnosti je nebo duchovnou ríšou. Zdalo by sa teda, že ak sa veriaci nachádzajú v duchovnom nebi, nebudú potrebovať dočasné fyzické telá. Nech už je prechodný stav akýkoľvek, môžeme si byť istí, že veriaci v nebi sú dokonale spokojní, užívajú si slávu neba a uctievajú majestát Pána.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to medzistav?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries