settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená „maranatha"?

Odpoveď


Maranatha je aramejské slovo, ktoré znamená „Pán prichádza" alebo „príď, Pane". Prvotná cirkev čelila mnohým prenasledovaniam a život kresťana pod rímskou vládou nebol jednoduchý. Rimania od každého vyžadovali, aby vyhlásil, že cisár je boh. Prví kresťania vedeli, že existuje len jeden Boh a jeden Pán - Ježiš Kristus - a s čistým svedomím nemohli nazývať cisára „Pánom", preto na nich Rimania pozerali ako na zradcov, prenasledovali ich a usmrtili.

Morálka veriacich, ktorí žili v týchto nepriaznivých podmienkach, bola povzbudená nádejou na príchod Pána. „Maranatha!" sa stalo bežným pozdravom utláčaných veriacich a nahradilo židovský pozdrav šalom („pokoj"). Ježišovi nasledovníci vedeli, že pokoj nebude, pretože Ježiš im to povedal (Matúš 10:34; Lukáš 12:51). Vedeli však aj to, že Pán sa vráti, aby nastolil svoje kráľovstvo, a z tejto pravdy čerpali veľkú útechu. Neustále im pripomínali a pripomínali, že Pán príde (Lukáš 21:28; Zjavenie 22:12). Ježiš učil niekoľko podobenstiev na tú istú tému o bdení, čakaní a pripravenosti na jeho návrat (Matúš 25:1-13; Lukáš 12:35-40).

Dnes veriaci v nášho Pána a Spasiteľa Ježiša Krista žijú svoj život vo svetle vedomia, že On môže kedykoľvek prísť. Máme byť pripravení, keď príde volanie. Každý deň by sme mali očakávať Jeho príchod a každý deň by sme mali túžiť po tom, aby prišiel. Maranatha nám pripomína, že máme mať oči upreté na večné veci Ducha. Zameriavať sa na materiálne veci znamená byť v neustálom duševnom nepokoji. Keď sa pozeráme dolu, vidíme zem; keď sa pozeráme okolo seba, vidíme pozemské veci. Keď sa však pozeráme hore, vidíme nádej na skorý príchod nášho Pána Ježiša Krista. Tí, ktorí sú dnes skľúčení: Maranatha! Tým, ktorí sa dnes obávajú, Maranatha! Tým, ktorí sú plní úzkosti z problémov, ktorým čelia, Maranatha! Náš Pán prichádza!

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená „maranatha"?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries