settings icon
share icon
Otázka

Mali ľudia v Biblii priezviská?

Odpoveď


V biblických časoch ľudia v skutočnosti nemali priezviská, ako si ich predstavujeme dnes. Často sa volali podobne ako „Šimon, syn Jonáša" (Matúš 16:17). Slovné spojenie „syn Jonáša" identifikovalo Šimona ako iného Šimona než všetkých ostatných Šimonov podľa tohto rodinného spojenia. Fungovalo to veľmi blízko k priezvisku. Dnes naše priezviská používajú rovnaké rozlišovanie. John Smith identifikuje Jána ako súčasť rodiny Smithovcov.

Niekedy bola osoba označená podľa svojho kmeňa, napríklad „Áron, ten Léviovec" (2. Mojžišova 4:14), čo odlišovalo konkrétneho Árona od Áronov v iných kmeňoch. Rovnakým spôsobom bol Ježiš nazvaný Ježišom z Nazareta, aby sa označilo jeho rodné mesto (Matúš 26:71; Ján 18:5). Iní v biblických časoch používali svoje povolanie ako funkčné priezvisko, napríklad „garbiara Šimona" (Skutky 10:6). „Garbiar" nebolo jeho priezvisko, ale spôsob, ako ho odlíšiť od iných Šimonov v okolí, ktorí mali iné povolanie. Meno Judáš Iškariotský dostal na označenie svojho rodiska, Kariot alebo Keriot, mestečka v Júdovom kmeni. Matúš, jeden z Dvanástich a autor evanjelia, ktoré nesie jeho meno, sa označuje ako „ Matúš" (Matúš 10:3), čo odhaľuje nielen jeho povolanie, ale aj ohromujúcu skutočnosť, že aj niekoho takého nízkeho a opovrhovaného, ako bol mýtnik, si Ježiš mohol vybrať za svojho nasledovníka.

Niekedy si myslíme, že meno „Ježiš Kristus" sa vzťahuje na jeho meno a priezvisko. V skutočnosti však znamená „Ježiš, ktorý je Kristus/Mesiáš". Pôvodne mal tento titul podobu „Ježiš, Kristus", ale bežne sa začalo používať skracovanie jeho mena na Ježiš Kristus. Toto sväté meno znamená „Ježiš, Kristus, ktorý je Mesiáš, pomazaný, ktorý zachraňuje svoj ľud od hriechov".

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Mali ľudia v Biblii priezviská?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries