settings icon
share icon
Otázka

Sú liečitelia vierou skutoční? Uzdravuje liečiteľ vierou rovnakou mocou ako Ježiš?

Odpoveď


Niet pochýb o tom, že Boh má moc uzdraviť kohokoľvek a kedykoľvek. Otázkou je, či sa tak rozhodne urobiť prostredníctvom tých, ktorí sa nazývajú „liečitelia vierou“. Títo ľudia zvyčajne presviedčajú svojich poslucháčov, že Boh chce, aby boli zdraví, a že vďaka ich viere - a zvyčajne aj finančnej ponuke - Boh ich vieru odmení tým, že ich uzdraví Ježišovou mocou.

Porovnaním uzdravujúcej služby Pána Ježiša so službou moderných liečiteľov viery môžeme zistiť, či ich tvrdenia majú nejaký základ v Písme. Ak, ako tvrdia, uzdravujú tou istou mocou a tým istým spôsobom, ako uzdravoval Ježiš, mali by sme medzi nimi vidieť výrazné podobnosti. Pravý opak je však pravdou. Marek 1:29-34 nám podáva opis len jedného dňa Ježišovej uzdravujúcej služby. Jeho moc uzdravovať - a robiť najrôznejšie zázraky - bola dôkazom toho, že mal moc nad fyzickými aj duchovnými dôsledkami prekliatia hriechu. Uzdravoval tých, ktorých trápili telesné problémy, choroby a zranenia, dokonca kriesil mŕtvych a vyháňal démonov z tých, ktorí nimi boli posadnutí. Iba Boh nás môže zachrániť od následkov pádu človeka do hriechu - choroby a smrti, a Ježiš svojimi zázrakmi dokázal svoje božstvo.

V spôsobe, akým Ježiš uzdravoval, je niekoľko odlišností, ktoré nie sú charakteristické pre moderných vieroučných liečiteľov. Po prvé, uzdravoval okamžite. Petrova svokra (Marek 1:31), stotníkov sluha (Matúš 8:13), Jairova dcéra (Marek 5:41-42) a ochrnutý (Lukáš 5:24-25) boli uzdravení okamžite. Nemuseli ísť domov a začať sa uzdravovať, ako to radia mnohí liečitelia vierou. Po druhé, Ježiš uzdravil úplne. Petrova svokra bola po uzdravení z takej ťažkej choroby, že bola pripútaná na lôžko, plne funkčná, ale keď ju Ježiš uzdravil, okamžite vstala a pripravila jedlo pre všetkých, ktorí boli v dome. Slepí žobráci z Matúšovho evanjelia 20:34 okamžite dostali zrak. Po tretie, Ježiš uzdravil všetkých (Matúš 4:24; Lukáš 4:40). Nebolo potrebné, aby ich učeníci vopred preverili, kým prišli k Ježišovi po uzdravenie, ako je to štandardný postup u dnešných uzdravovateľov. Neexistovala žiadna línia uzdravení, do ktorej by sa museli kvalifikovať. Ježiš uzdravoval neustále na mnohých miestach, nie v štúdiu so starostlivo kontrolovanými okolnosťami.

Po štvrté, Ježiš uzdravoval skutočné organické choroby, nie symptómy, ako to robia liečitelia vierou. Ježiš nikdy nikoho neuzdravil od bolesti hlavy alebo chrbta. Uzdravoval z malomocenstva, slepoty a ochrnutia - zázraky, ktoré boli skutočne overiteľné. A nakoniec, Ježiš uzdravil najvyššiu chorobu - smrť. Po štyroch dňoch v hrobe vyviedol Lazára z mŕtvych. To nedokáže zopakovať žiaden liečiteľ vierou. Okrem toho si jeho uzdravenia nevyžadovali ako podmienku vieru. V skutočnosti väčšina tých, ktorých uzdravil, boli neveriaci.

Vždy existovali falošní liečitelia, ktorí sa kvôli finančnému zisku priživovali na trpiacich a zúfalých ľuďoch. Takéto správanie je najhorším druhom rúhania, pretože mnohí, ktorých peniaze sú premrhané na falošné sľuby, Krista rovno odmietajú, pretože nerobí to, čo uzdravovateľ sľúbil. Prečo, ak majú liečitelia viery moc uzdravovať, nechodia po chodbách nemocníc a neuzdravujú všetkých a neprepúšťajú všetkých? Prečo nechodia po klinikách a nevyliečia všetkých pacientov s AIDS? Nerobia to, pretože nemôžu. Nemajú moc uzdravovať, ktorú mal Ježiš.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Sú liečitelia vierou skutoční? Uzdravuje liečiteľ vierou rovnakou mocou ako Ježiš?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries