settings icon
share icon
Otázka

Ako môže žena po potrate zažiť uzdravenie a zotavenie?

Odpoveď


Je smutné, že podstúpenie potratu a neskoršie ľutovanie je príliš častou skúsenosťou. Hoci to, čo sa stalo, sa nedá vrátiť späť, ženy môžu po potrate zažiť uzdravenie a zotavenie. Boh všetkej útechy a uzdravenia je viac než schopný zmierniť smútok a bolesť z potratu a môže ženám prinavrátiť život a radosť.

Hoci sú deti vždy požehnaním, nie vždy prichádzajú za tých najpožehnanejších okolností. Jedným z dôsledkov predmanželského sexu je často počatie nechceného dieťaťa. Pre niekoho, kto nie je na takúto zodpovednosť finančne, emocionálne ani fyzicky pripravený, to môže byť desivá skúsenosť. Mnohé ženy a dospievajúce dievčatá, ktoré sa rozhodnú pre interrupciu, sú vystrašené, zmätené, zúfalé a mimoriadne zraniteľné. Pri hľadaní odpovedí sa nechajú oklamať a veria, že nenarodené deti sú zbytočné „hrudky tkaniva“, a nie skutočne pred narodením ľudské bytosti. Toto odhalenie často prichádza neskôr, v podobe postabortívneho stresového syndrómu, pocitu viny a depresie.

Pre každého, kto podstúpil potrat, existuje dobrá správa, a to, že Boh ponúka odpustenie každému, kto oň požiada. V liste Rimanom 3:22-23 sa píše: „Božia spravodlivosť skrze vieru Ježiša Krista pre všetkých, čo veria. Niet totiž rozdielu, lebo všetci zhrešili a nemajú Božiu slávu.“ Nikdy nie je neskoro prísť k Bohu po uzdravenie. Neexistuje nič, čo by sme mohli urobiť tak zle, že by to bolo neodpustiteľné. Boh ponúka toto odpustenie a ponúka aj pokoj mysle a srdca, ak ho len prijmeme tým, že vložíme svoju vieru v Krista, Ježiša, a umožníme mu trvalé prebývanie a autoritu v našom živote.

Niektoré ženy, ktoré už sú kresťankami, sa tiež ocitnú v situácii, keď sa môžu rozhodnúť pre potrat, možno zo strachu, ako ich bude vnímať kresťanské spoločenstvo, keď sa ich rozhodnutie mať predmanželský sex prejaví. Aj keď kresťanka vie, čo si Boh myslí o potrate, môže mať zo zúfalstva pocit, že sa musí zbaviť „dôkazov“. To je možno čiastočne zodpovednosť cirkvi, ktorá možno nepodporí ženy v tejto situácii tak, ako by sme mali. Je dôležité uistiť tieto ženy, že hoci Boh neschvaľuje ich konanie, je pripravený ponúknuť odpustenie a vykúpenie. To isté platí aj pre kresťanskú ženu, ktorá podstúpila potrat. Áno, je to zlé, je to odobratie života, ale nie je to neodpustiteľné. Biblia hovorí, že pre tých, ktorí patria Kristovi Ježišovi, niet odsúdenia (Rimanom 8:1), a preto keď ho prosíme o odpustenie, On nám ho dobrovoľne ponúka. Nie preto, že by sme si to zaslúžili, ale preto, že taká je milujúca povaha nášho Pána.

Keď si žena uvedomí dôsledky potratu, môže byť pre ňu ťažké odpustiť si. Boh však nechce, aby sme žili s večným pocitom viny; chce, aby sme sa poučili z našich chýb a využili ich v jeho i náš prospech. Bude si to vyžadovať veľa modlitby, ktorá je jednoducho rozhovorom s Bohom. Tá a štúdium Biblie nám pomáhajú lepšie spoznať Boha, aby sme mu mohli dôverovať, že nás uzdraví, a aby sme boli lepšie vybavení na jeho prácu. Namiesto toho, aby sa žena zaoberala týmto činom, mala by byť povzbudená, aby využila svoju skúsenosť na pomoc iným. Možno bude musieť najprv prejsť kresťanským poradenstvom, ktoré jej pomôže prekonať túto skúsenosť, pretože môže byť traumatizujúca. Ak však po nej bude dôverovať Pánovi, bude silnejšia a duchovne zrelšia. Prežije skúsenosť, ktorú si Boh môže použiť na posilnenie jej charakteru a pripraviť ju na službu druhým.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako môže žena po potrate zažiť uzdravenie a zotavenie?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries