settings icon
share icon
Otázka

Čo bol leviatan?

Odpoveď


Leviatan je nejaký typ veľkého vodného tvoru. V Biblii sa o ňom hovorí ako o strašnej zvery, ktorá má obludnú divokosť a veľkú silu. Hebrejské slovo „leviatan“ má koreňový význam „stočený“ alebo „skrútený“. Izaiáš 27:1 hovorí o to ako potrestá „Leviatana, unikajúceho hada, Leviatana, skrúteného hada... draka z mora.“ Nech je (alebo bola) táto morská príšera akákoľvek, jej sila a divoká povaha boli dobre známe.

V Starom zákone je niekoľko zmienok o Leviatanovi. Väčšina pasáží opisuje leviatana ako skutočného tvora, ktorého ľudia (ktorí si, samozrejme, udržiavali odstup) poznali podľa povesti, ak na základe videnia. V Žalme 104:25-26 je Boh chválený ako ten, kto vytvoril prostredie pre leviatana: „Tu je more, veľké, šírošíre, hmýri sa v ňom nespočítateľné množstvo živočíchov, malých i veľkých. Plavia sa po ňom lode a Leviatan, ktorého si utvoril, aby sa v ňom hral.“ Iba veľký Boh mohol stvoriť Leviatana a potom vytvoriť dostatočne veľké miesto, aby mohol bezpečne „hrať“.

V Izaiášovu 27:1 sa Leviatan používa ako symbol zlých kráľov zeme, ktorí sa stavajú proti Božiemu ľudu. Veľká moc, ktorou disponujú zlé národy, môže byť desivá, ale Boh uisťuje svoje deti, že zlo, nech je akokoľvek obludné, bude porazené: „V ten deň Hospodin krutým mečom, veľkým a mocným, potrestá Leviatana, unikajúceho hada, Leviatana, skrúteného hada, a zabije draka z mora“ Žalm 74:14 obsahuje podobnú zmienku o Božom víťazstve nad Leviatanom; v tomto žalme sa pravdepodobne myslí egyptský faraón.

Jób 41 uvádza najviac podrobností o Leviatanovi ako o skutočnom morskom tvorovi. V tejto kapitole Boh opisuje Leviatana, pričom zdôrazňuje veľkosť, silu a krutosť tohto zvieraťa. Leviatana nemožno zviazať ani skrotiť (Jób 41:2, 4); naháňa strach už pri pohľade naňho (verš 9); najlepšie je nechať ho na pokoji (verše 8, 10). Leviatan má pôvabnú podobu (verš 12), ale je neuveriteľne dobre chránený šupinami (verše 7-9). Jeho hruď je rovnako nepreniknuteľná ako jeho chrbát (verše 16). Má hrozivé zuby (verš 6) a smrť čaká každého, kto sa priblíži k jeho tlamám (verše 16-21). Leviatan naháňa strach aj mocným mužom (verš 17). Žiadny meč, kopija, oštep, šíp, kameň, ani palica ho nemôžu poraziť (verše 18-21). Nemožno ho dať do klietky, lebo láme železo ako slamu (verš 25). Na súši leviatan zanecháva za sebou koľaje, vo vode vytvára hlboké, burácajúce vlny (verše 24). Boží opis leviatana sa končí vyhlásením, že je to skutočný kráľ zvierat: „Na všetko pyšné pozerá zhora, kráľom je nad všetkými šelmami“ (verš 33).

Aké zviera teda opisuje Jób 41? Niektorí komentátori sa domnievajú, že Leviatan je krokodíl. Iní sa domnievajú, že je to veľryba alebo žralok. Na základe biblického opisu sa zdá pravdepodobnejšie, že Leviatan je veľký morský plaz, možno druh dinosaura, ako napríklad plesiosaurus. Jóbovo zoznámenie sa s dinosaurom nie je vôbec prehnané, ak vezmeme do úvahy, že kniha Jób sa odohráva vo veľmi skorom historickom období.

Boh v knihe Jób 41 poukazuje na to, že Leviatan je pod Božou zvrchovanou kontrolou. Jób Boha spochybňoval (Jób 26-31), ale Boh obracia karty a využíva leviatanovu silu, aby zdôraznil Jóbovu slabosť a krehkosť. Ak Boh stvoril Leviatana (zviera, pred ktorým Jób nemôže obstáť), aký veľký je potom Boh? Prečo sa Jób vôbec pokúša zápasiť s Všemohúcim?

Leviatan bol nebezpečný tvor, ktorý spôsobil, že skúsení bojovníci sa otočili a utiekli. Leviatan nie je mýtus, ale skutočný morský tvor, ktorý podlieha len svojmu Stvoriteľovi. Ako hovorí Boh pri opise Leviatana: „Kto by už potom predo mnou obstál? Kto mi niečo prvý dal, aby som sa mu musel odmeniť? Veď všetko pod nebom mi patrí.“ (Jób 41, 2-3).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo bol leviatan?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries