settings icon
share icon
Otázka

Kto stvoril Boha? Odkiaľ prišiel Boh?

Odpoveď


Ateista Bertrand Rasel vo svojej knihe Prečo nie som kresťanom napísal: „Ak je pravda, že všetko potrebuje mať príčinu, tak aj Boh potrebuje mať príčinu.“ Záver by teda bol, že ak Boh potrebuje príčinu, nie je skutočne Bohom (a ak Boh nie je Bohom, tak potom Boha jednoznačne niet). Je to len sofistikovanejšia forma tej najzákladnejšej otázky, „Kto stvoril Boha?“ Každý vie, že niečo nevznikne z ničoho. Ak je teda Boh „niečo“, potrebuje mať príčinu, je tak?

Táto otázka je však nebezpečná, pretože človeku podsúva falošný predpoklad, že Boh odniekiaľ prišiel, a následne sa pýta, odkiaľ to mohlo byť. Odpoveďou teda je, že samotná otázka ani nedáva zmysel. Je to ako opýtať sa niekoho, ako vonia modrá. Modrá nie je niečo, čo má vôňu, a teda chyba je v samotnej otázke. Podobne je to aj s Bohom, ktorý jednoducho nezapadá do kategórie vecí, ktoré sú stvorené alebo spôsobené. Boha nikto nespôsobil ani nestrovil – On jednoducho existuje.

Ako to vieme? Vieme, že z ničoho sa nemôže stať niečo. Ak teda niekedy neexistovalo nič, nič by ani existovať nezačalo. Veci však existujú. Ak teda nikdy nemohlo existovať úplne nič, niečo muselo existovať vždy. Tým niečím, čo vždy existovalo, je Boh. Boh je bytosť, ktorá nebola ničím spôsobená, ale spôsobila, že začalo existovať všetko ostatné. Boh je nestvoreným Stvoriteľom vesmíru a všetkého, čo sa v ňom nachádza.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto stvoril Boha? Odkiaľ prišiel Boh?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries