settings icon
share icon
Otázka

Kto bol Dagon v Biblii?

Odpoveď


Dagon bol hlavným božstvom Filištíncov a uctievanie tohto pohanského boha sa datuje do tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Podľa starovekej mytológie bol Dagón otcom Baala. Bol rybím bohom (dag v hebrejčine znamená „ryba") a bol zobrazovaný ako napoly človek, napoly rybia bytosť. Tento obraz podporoval evolučné presvedčenie, že ľudia aj ryby sa vyvinuli spoločne z prvotných vôd. Dagón mohol byť aj dodávateľom obilia. Dagón bol teda podobný mnohým iným modlám v tom, že zosobňoval prírodné sily, ktoré údajne vytvorili všetky veci.

V Biblii sa Dagon spomína na troch miestach. Prvá zmienka je v knihe Sudcov 16,23, kde sa píše, že Dagón bol bohom Filištíncov. Filištínci priniesli Dagónovi „veľkú obetu" v domnení, že ich modla im vydala Samsona do rúk. V Prvej knihe kroník 10, 10 sa spomína Dagonov chrám, v ktorom bola upevnená hlava kráľa Saula. Potom v 1. Samuelovej knihe 5 je Dagon privedený k poníženiu pravým Bohom Izraelitov.

Aký zaujímavý príbeh sa nachádza v 1 Samuelovej 5! Filištínci sa zmocnili archy zmluvy a „zaniesli ju do chrámu Dagóna a postavili ju k nemu. Keď na druhý deň Ašdóďania včasráno vstali, Dagón ležal pred Hospodinovou archou zvalený tvárou na zem. Dagóna vzali a postavili ho na pôvodné miesto. Keď nasledujúceho dňa včasráno vstali, Dagón znova ležal zvalený tvárou na zem pred Hospodinovou archou. Jeho hlava i obe odlomené ruky ležali na prahu a zostal z neho iba trup. Preto až dodnes Dagónovi kňazi a všetci návštevníci jeho chrámu v Ašdóde nestúpajú na Dagónov prah. Hospodinova ruka ťažko doliehala na Ašdóďanov. Pustošil ich a Ašdód aj s okolím ranil vredmi. Keď muži Ašdódu videli, čo sa deje, povedali: ,Archa izraelského Boha nesmie zostať u nás, lebo jeho ruka tvrdo postihla nás i nášho boha Dagóna.'" (verše 2 - 7). Kto hovorí, že Boh nemá zmysel pre humor? Toto musí byť jedna z najvtipnejších pasáží v celej Biblii. Na ďalšie čítanie si pozrite 1 Samuelova 6, kde sa píše o pokuse Filištíncov vyriešiť svoju dilemu - zlatými potkanmi a zlatými nádormi (alebo, ako sa píše v niektorých prekladoch, „zlatými hemoroidmi")!

Dágon figuruje aj v príbehu o Jonášovi, hoci toto božstvo sa v Jonášovej knihe nespomína menom. Asýrčania v Ninive, ku ktorým bol Jonáš poslaný ako misionár, uctievali Dagona a jeho ženský náprotivok, rybiu bohyňu Nanše. Jonáš, samozrejme, nešiel priamo do Ninive, ale musel sa tam dostať zázračným spôsobom. Dopravný prostriedok, ktorý Boh Jonášovi poskytol - veľká ryba -, mohol byť pre Ninivčanov plný významu. Keď Jonáš dorazil do ich mesta, urobil takpovediac rozruch. Bol to človek, ktorý bol tri dni v rybách a priamo rybou bol vysadený na suchú zem. Ninivčanov, ktorí uctievali rybieho boha, to náležite zaujalo; venovali Jonášovi svoju pozornosť a ľutovali svoj hriech.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto bol Dagon v Biblii?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries