settings icon
share icon
Otázka

Kto bol Kemóš?

Odpoveď


Kemóš bol bohom Moábčanov (4. Mojžišova 21:29; Jeremiáš 48:7, 13:46). Písmo ho nazýva „ohave Moábčanov" (1. kniha kráľov 11:7). Nanešťastie, uctievanie Kemóša zaviedol do izraelskej kultúry kráľ Šalamún, ktorý mal manželky z iných kultúr, ktoré obrátili jeho srdce k iným bohom (1. kniha kráľov 11:4-7). Kemóš bol jedným z týchto bohov, ktorých uctievali Šalamúnove manželky. Kemóšov kult v Judsku nakoniec zničil kráľ Joziáš (2. kniha kráľov 23).

Význam mena Kemóš nie je známy, hoci niektorí učenci sa domnievajú, že mohlo znamenať „ničiteľ" alebo „podmaniteľ". Kemóš bol tiež považovaný za rybieho boha. Bol národným božstvom Moábčanov a Ammónčanov a podľa Moábskeho kameňa (Mešská stéla) bol Kemóš spojený s bohyňou Aštarta, ďalším falošným bohom, ktorého uctievali nepoddajní Izraeliti. Predpokladá sa, že Kemóš bol božstvom podobným Baalovi, a z Moabského kameňa aj z Písma existujú dôkazy, že Kemóš mohol byť tým istým božstvom ako Ammončan Moloch (1. kniha kráľov 11:7,33). Prinajmenšom Kemóš a Moloch boli dva prejavy toho istého falošného boha. Kráľ Šalamún postavil „výšiny" obom bohom na tom istom mieste, na vrchu východne od Jeruzalema. Uctievanie Kemóša bolo skutočne ohavnosťou. Na jednom mieste v Písme sa píše, že Kemóš požadoval ľudskú obeť: za čias judského kráľa Jehoráma čelil moabský kráľ vojenskej porážke a moabský vládca „vzal svojho prvorodeného syna, nástupcu trónu, a obetoval ho na hradbách ako spaľovanú obetu" (2. kniha kráľov 3:27).

Kemóš sa objavuje aj v epickej básni Johna Miltona Stratený raj. V pasáži o falošných bohoch Milton spomína Kemóša ako boha, ktorého Izraeliti uctievali „žiadostivými orgiami" a „bezuzdnými obradmi", a nazýva ho „oplzlou hrôzou synov Moabových" (1. kniha, riadok 406). Milton spomína aj kráľa Joziáša, ktorý „ich odtiaľ vyhnal do pekla" tým, že v Izraeli zrušil uctievanie Kemóša."

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto bol Kemóš?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries