settings icon
share icon
Otázka

Prečo z Ježišovho boku vytekala krv a voda, keď bol prebodnutý?

Odpoveď


Rímske bičovanie, ktoré Ježiš podstúpil pred ukrižovaním, zvyčajne pozostávalo z 39 rán, ale mohlo ich byť aj viac (Marek 15:15; Ján 19:1). Bič, ktorý sa používal, sa nazýval flagrum a pozostával zo spletených kožených remienkov s kovovými guľôčkami a kúskami ostrých kostí, ktoré boli do nich vpletené alebo prepletené. Guľôčky pridávali biču na váhe a spôsobovali hlboké modriny, keď bola obeť udretá. Kúsky kostí slúžili na zarezávanie do mäsa. Pri pokračujúcom bití boli rezné rany také silné, že sa obetiam obnažili kostrové svaly, základné žily, šľachy a črevá. Toto bitie bolo také kruté, že niekedy ho obete neprežili, aby mohli pokračovať v ukrižovaní.

Tí, ktorí boli bičovaní, často upadali do hypovolemického šoku, čo je termín označujúci nízky objem krvi. Inými slovami, človek stratil toľko krvi, že upadol do šoku. Výsledkom toho by bolo:

1) Srdce by sa snažilo pumpovať krv, ktorá tam nebola.

2) Obeť by skolabovala alebo omdlela v dôsledku nízkeho krvného tlaku.

3) Obličky by sa vypli, aby sa zachovali telesné tekutiny.

4) Osoba by pociťovala extrémny smäd, pretože telo by chcelo doplniť stratené tekutiny.

Písmo dokazuje, že Ježiš zažil hypovolemický šok v dôsledku bičovania. Keď Ježiš niesol svoj vlastný kríž na Golgotu (Ján 19:17), skolaboval a muž menom Šimon bol nútený buď niesť kríž, alebo pomôcť Ježišovi niesť kríž zvyšok cesty na vrch (Matúš 27:32-33; Marek 15:21-22; Lukáš 23:26). Tento kolaps naznačuje, že Ježiš mal nízky krvný tlak. Ďalším ukazovateľom toho, že Ježiš trpel hypovolemickým šokom, bolo to, že keď visel na kríži, vyhlásil, že je smädný (Ján 19:28), čo naznačuje, že jeho telo túži po doplnení tekutín.

Pred smrťou spôsobuje pretrvávajúci rýchly tlkot srdca spôsobený hypovolemickým šokom aj hromadenie tekutiny vo vaku okolo srdca a okolo pľúc. Toto hromadenie tekutiny v membráne okolo srdca sa nazýva perikardiálny výpotok a hromadenie tekutiny okolo pľúc sa nazýva pleurálny výpotok. To vysvetľuje, prečo po Ježišovej smrti, keď rímsky vojak vrazil kopiju do Ježišovho boku a prebodol pľúca aj srdce, z jeho boku vytekala krv a voda, ako to zaznamenal Ján vo svojom evanjeliu (Ján 19:34).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo z Ježišovho boku vytekala krv a voda, keď bol prebodnutý?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries