settings icon
share icon
Otázka

Čo je to krst za mŕtvych?

Odpoveď


Krst za mŕtvych je nebiblická prax, keď je živá osoba pokrstená namiesto osoby, ktorá zomrela, ako spôsob verejného vyznania viery za osobu, ktorá už zomrela. V podstate si to môžeme predstaviť ako prax krstu mŕtveho človeka.

Základom tejto praxe je nesprávny výklad 1. Korinťanom 15:29: „Aký by ináč malo zmysel to, že sa podaktorí dávajú krstiť za mŕtvych? Ak pre mŕtvych niet vôbec vzkriesenia, prečo sa dávajú za nich krstiť?“ Túto pasáž je ťažké interpretovať, ale porovnaním s ostatnými textami Písma vieme, že neznamená, že mŕtvy človek môže byť spasený tým, že ho pokrstí niekto iný, pretože krst nie je v prvom rade podmienkou spasenia (Efezanom 2:8; Rimanom 3:28; 4:3; 6:3-4). Celý úryvok (v. 12-29) sa týka istoty vzkriesenia, nie krstu pre mŕtvych.

Čo znamenal krst za mŕtvych? Je to záhadný úryvok a existuje viac ako tridsať rôznych pokusov o jeho výklad. 1. Jednoznačný význam gréckeho textu vo verši 29 je, že niektorí ľudia sa dávajú krstiť za tých, ktorí zomreli - a ak neexistuje vzkriesenie, prečo to robia? 2. Buď Pavol naráža na pohanský zvyk (všimnite si, že používa oni, nie „my“), alebo na poverčivú a nebiblickú prax v korintskej cirkvi, ktorá spočíva v zástupnom krste za veriacich, ktorí zomreli pred krstom. 3. V každom prípade túto prax určite neschvaľuje; hovorí len, že ak neexistuje vzkriesenie, prečo by sa tento zvyk uskutočňoval? Mormónska prax krstu za mŕtvych nie je biblická ani rozumná. Krst za mŕtvych je prax, ktorá bola bežná v pohanských náboženstvách Grécka a dodnes ju praktizujú niektoré kulty; nemení však večný osud človeka, pretože ten je určený, kým žije (Lukáš 16:26).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to krst za mŕtvych?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries