settings icon
share icon
Otázka

Aké sú kroky ku spaseniu?

Odpoveď


Mnoho ľudí hľadá „kroky k spaseniu.“ Ľudia v sebe radi živia predstavu určitého návodu o piatich krokoch, ktoré ak dodržia, budú spasení. Príkladom je islam so svojimi piatimi piliermi. Ak ich podľa islamu poslúchaš, bude Ti udelené spasenie. Keďže je myšlienka procesu o pár krokoch taká príťažlivá, veľa ľudí v kresťanskej komunite chybne prezentujú spasenie ako výsledok procesu, pri ktorom treba postupovať krok-za-krokom. Rímski katolíci majú sedem sviatostí. Rôzne kresťanské denominácie pridali krst, verejné spovede, odvrátenie od hriechu, hovorenie v jazykoch, atď., ako kroky k spaseniu. Biblia však hovorí iba o jednom kroku k spáse. Keď sa žalárnik Filipín spýtal Pavla: „čo mám urobiť, aby som bol spasený?“, Pavol odpovedal: „ver v Pána Ježiša Krista a budeš spasený“ (Skutky 16:30-31).

Viera v Ježiša Krista ako Spasiteľa je jediný „krok“ k spaseniu. Posolstvo Biblie je úplne jasné. Všetci sme zhrešili proti Bohu (Rímskym 3:23). Pre náš hriech si zaslúžime byť večne oddelení od Boha (Rímskym 6:23). Pre svoju lásku k nám (Ján 3:16) Boh vzal na seba ľudskú podobu a zomrel namiesto nás; vzal na seba trest, ktorý sme si zaslúžili my (Rímskym 5:8, 2. Korintským 5:21). Boh sľubuje odpustenie hriechov a večný život v nebi všetkým, ktorí skrze vieru z milosti príjmu Ježiša Krista ako Spasiteľa (Ján 1:12, 3:16, 5:24, Skutky 16:31).

Spasenie nie je o určitých krokoch, ktoré musíme nasledovať, aby sme ho vôbec získali. Áno, kresťania by mali byť pokrstení. Áno, kresťania by mali verejne vyznať Krista ako svojho Spasiteľa. Áno, kresťania by sa mali odvrátiť od hriechu. Áno, kresťania by mali zaviazať svoje životy v poslušnosť Bohu. Toto však nie sú kroky ku spáse. Toto sú výsledky spásy. Pre náš hriech si v žiadnom zmysle nemôžeme zarobiť spasenie. Mohli by sme nasledovať hoci aj 1.000 krokov, ale ani to by nestačilo. To je dôvod, prečo Ježiš musel zomrieť namiesto nás. Sme úplne neschopní zaplatiť svoj dlh za hriech voči Bohu alebo sa samovoľne očistiť od hriechu. Iba Boh mohol dosiahnuť naše spasenie a tak aj urobil. Boh sám dokončil všetky potrebné „kroky“ a tým ponúka spásu všetkým, ktorí ju od Neho príjmu.

Spasenie a odpustenie hriechov nie je o krokoch. Jedná sa o prijatie Krista ako Spasiteľa a uznanie, že On urobil všetku prácu za nás. Boh od nás vyžaduje iba jeden krok - prijať Ježiša Krista ako Spasiteľa a plne dôverovať, že On je cestou spasenia. To je to, čo kresťanskú vieru odlišuje od všetkých ostatných svetových náboženstiev, ktoré vždy majú zoznam krokov, ktoré človek musí dodržať, aby bol spasený. Kresťanská viera rozpoznáva fakt, že Boh už dokončil všetky potrebné kroky a jednoducho nás vyzýva, aby sme Ho vo viere prijali.

Rozhodol si sa pre Krista po prečítaní týchto stránok? Ak áno, prosíme, klikni na „Dnes som sa rozhodol prijať Krista“ nižšie.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aké sú kroky ku spaseniu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries