settings icon
share icon
Otázka

Mal by kresťan navštevovať psychológa/psychiatra?

Odpoveď


Mnohí kresťania uvažujú o možnosti navštíviť psychiatra alebo psychológa, aby prekonali psychické choroby. Existuje mnoho kresťanských psychológov, psychiatrov, poradcov a kresťania hľadajú ich radu pravidelne, najčastejšie kvôli depresiám a úzkostiam. Problém je v tom, že existuje mnoho rozličných psychických porúch, z ktorých sú niektoré emocionálne, iné telesné, ale všetky majú duchovnú zložku.

Hriešny spôsob života môže zapríčiniť deprésie a úzkosti. Opravdivý veriaci človek musí byť vedomý, že Boh očakáva pokánie, vyznanie hriechov a navrátenie sa človeka k Bohu. Keď sa takto osoba bude správať a konať, bude to mať za výsledok duchovné, mravné a emocionálne uzdravenie. Démonický vplyv môže tiež spôsobiť mentálnu chorobu (2. Korinťanom 4:4). Kresťan môže byť ovplyvnený démonmi až po bod mentálnej choroby. Ale je dôležité si zapamätať, že kresťan nemôže byť posadlý démonom viac, než môže zniesť (1. Korinťanom 10:13). Je to preto, lebo veriaci majú Ducha Svätého (Rimanom 8:9-11) a Duch Svätý nebude deliť svoj „dom“ s démonom.

Ďalšia vec je, že Boh dovolil ľudstvu, aby vymyslelo a rozvíjalo rôzne druhy liekov na liečenie. Ak má človek skutočnú duševnú chorobu, spôsobenú hormonálnou alebo chemickou nerovnováhou v mozgu, môže byť liečba nevyhnutná. Nie je rozdiel medzi týmto prípadom a predpísaním liekov na nejakú telesnú chorobu. Boh tiež požehnal niektorých kresťanov, aby boli schopní chápať ľudskú psychiku a aby preskúmali osobu a pochopili koreň problému. Ignorovať také nadanie sa nezdá byť rozumné.

Je na nás, či vyhľadáme pomoc kresťanského psychológa alebo nie. Je to na našom svedomí, lebo Biblia o tomto nehovorí. Ale predsa je niekoľko vecí, ktoré môžeme zvážiť: vplýva moje správanie na iných, na moju rodinu? Prekáža mi choroba, aby som bol poslušný Bohu a prekáža Duchu Svätému, aby pôsobil skrze mňa? Trpí moje kresťanské svedectvo kvôli chorobe? Ak niekto vie, že je chorý a predsa odmieta pomoc, má hriech. Ak je osoba zásadne proti hľadaniu pomoci u psychológa/psychiatra a určitý čas už strávila na modlitbe, tak je potrebné rozmýšľať o alternatívach a potrebné je rozprávať sa s lekárom alebo pastorom.

Nie je hriech navštíviť psychiatra. To neznamená, že sme maloverní, hoci by sme sa mali najprv zdôveriť Bohu. On chce byť zapojený v každej oblasti nášho života a mali by sme Mu zdôveriť každý náš problém v modlitbe. Boh používa kresťanov psychológov, aby uzdravili Jeho deti. A predsa je lepšie navštíviť kresťana psychológa/psychiatra/poradcu ako nekresťana, ktorý ponukne sekulárne riešenie a nie biblické. Nech nás Dávidove slová povzbudia: „Vyzdvihol ma zo záhubnej jamy, z bahna a blata; na skalu postavil moje nohy a upevnil mi kroky. Vložil mi do úst novú pieseň, chválospev nášmu Bohu. Mnohí to uvidia a budú sa báť a budú dúfať v Hospodina.“ (Žalm 40:3-4).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Mal by kresťan navštevovať psychológa/psychiatra?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries