settings icon
share icon
Otázka

Mal by byť kresťan tolerantný voči viere iných ľudí?

Odpoveď


V našej dobe „tolerancie“ je relativizmus zobrazovaný ako najlepšia vlastnosť. Každá filozofia, myšlienka a systém viery má rovnakú váhu, tvrdí relativista, a preto si zaslúžia rovnaký rešpekt. Tí, ktorí sú naklonení k jednej viere nad druhou – alebo ešte horšie – tvrdia, že poznajú absolútnu pravdu sú posudzovaní ako tí, čo sú malicherní, neosvietení alebo dokonca fanatickí.

Samozrejme, že rozdielne náboženstvá si navzájom vyhlasujú exkluzívne tvrdenia a relativista je neschopný logicky zmieriť tieto protirečenia. Napríklad Biblia hovorí, že „ľuďom je uložené raz umrieť a potom príde súd“ (Židom 9:27), kým niektoré východné náboženstvá učia reinkarnácii. Tak ako to je? Zomrieme raz, alebo viac krát? Obe učenia nemôžu byť pravdivé. Relativista tak v podstate predefinuje pravdu, aby tak vytvoril paradoxný svet, v ktorom viacero protichodných „právd“ môže spolu existovať.

Ježiš povedal, „Ja som cesta i pravda i život. Nik neprichádza k Otcovi, ak len nie skrze mňa.“ (Ján 14:6). Kresťan neprijal Pravdu ako ideu, ale ako Osobu. Toto uznanie Pravdy oddeľuje kresťanov od dnešnej takzvanej „otvorenej“ doby. Kresťan verejne uznal, že Ježiš vstal z mŕtvych (Rímskym 10:9-10). Ak skutočne verí vo vzkriesenie, tak ako by mohol byť „otvorený“ tvrdeniu neveriaceho človeka, že Ježiš nikdy nevstal z mŕtvych. Pre kresťana by odmietnutie jasného učenia Božieho Slova bolo v podstate zradením Boha.

Všimnite si, že zatiaľ sme v našich príkladoch citovali základy viery. Niektoré veci (ako telesné vzkriesenie Krista) je nezmeniteľné. No iné veci môžu byť otvorené pre diskusiu, napríklad kto napísal list Židom, alebo o to, čo bolo Pavlovým „tŕňom v tele“. Mali by sme sa však vyhýbať tomu, aby sme neuviazli v diskusiách nad druhotnými otázkami (2 Timoteovi 2:23; Títus 3:9).

Dokonca aj v diskusii/rozhovore o významných doktrínach by sa mal kresťan ovládať a preukázať rešpekt. Jednou vecou je s niečím nesúhlasiť; no je celkom inou vecou znevážiť osobu. Mali by sme sa pevne pridŕžať Pravdy a zároveň preukazovať súcit pre tých, ktorí ju spochybňujú. Tak ako Ježiš by sme mali byť plný milosti a pravdy (Ján 1:14). Peter dobre vystihuje rovnováhu medzi tým, aby sme mali odpoveď, ale tak isto aby sme aj mali pokoru: „Každému, kto by vás bral na zodpovednosť pre vašu nádej, buďte stále pripravení vydať počet, pravda, v tichosti a s bázňou.“ (1 Peter 3:15-16).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Mal by byť kresťan tolerantný voči viere iných ľudí?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries