settings icon
share icon
Otázka

Ako by sa mala kresťanská svadba líšiť od nekresťanskej svadby?

Odpoveď


Hlavným rozdielom medzi kresťanskou a nekresťanskou svadbou je Kristus. Kresťania, ktorí uzatvárajú manželstvo, sa zaväzujú Kristovi, ako aj jeden druhému, a tento záväzok by mal byť zrejmý každému, kto sa svadby zúčastní. Na nekresťanskej svadbe je zvyčajne pár v centre pozornosti - najmä nevesta. Na kresťanskej svadbe je stredobodom pozornosti Kristus.

Kresťanský pár, ktorý chce svojou svadbou skutočne osláviť Krista, môže začať už od raných príprav, počnúc biblickým predmanželským poradenstvom u svojho pastora. Predmanželské poradenstvo založené na zdravých biblických princípoch črtá úlohy manžela a manželky vo vzťahu k sebe navzájom a k ich budúcim deťom (Efezanom 5:22-6:4; Kolosanom 3:18-21). Svadbou potvrdzuje pár pred Bohom, priateľmi a rodinou, že chce žiť podľa Božieho plánu pre rodinu.

Svadobný obrad by tiež mal byť odrazom oddanosti manželov k sláve Ježiša Krista. Každá časť obradu, od hudby cez sľuby až po posolstvo, ktoré prednesie ceremoniár, by mala odrážať tento záväzok. Hudba by mala byť úctyhodná a uctievať Krista, nie svetská alebo ľahkovážna. Manželia by mali skladať sľuby s plným vedomím, že slová, ktoré si navzájom hovoria, predstavujú celoživotný záväzok, a s vedomím, že to, čo si navzájom sľubujú, sľubujú aj Bohu. Posolstvo, ktoré prednesie pastor, by malo odrážať tieto pravdy a záväzok.

Kresťanský pár by si mal starostlivo vyberať svojich sprievodcov s ohľadom na ich záväzok voči Kristovi. Družičky a mládenci tam nie sú len na to, aby skrášlili obrad. Ich prítomnosť svedčí o tom, že súhlasia so záväzkom manželského páru ctiť si Krista v manželstve a sľubujú ho podporovať. V súlade s tým by svadobné šaty a šaty družičiek mali byť skromné a vhodné pre státie pred Bohom. Obrad, ktorý uctieva Krista, nie je miesto pre odhalené šaty s hlbokým výstrihom.

Ak sa koná hostina, mala by rovnako uctievať Krista. Hoci na kresťanských svadbách a recepciách sú často prítomní aj nekresťanskí rodinní príslušníci, podávanie alkoholu na kresťanskej recepcii vysiela neveriacim nesprávny odkaz, ktorý hovorí, že medzi tými, ktorí vyznávajú Krista ako Pána, a tými, ktorí ho nevyznávajú, je naozaj malý rozdiel. Aj keď veriaci, ktorí plánujú svadbu, nevidia na alkohole nič zlé a s čistým svedomím sa na ňom zúčastňujú, ostatní kresťania môžu byť prítomnosťou alkoholu pohoršení a my nemáme využívať svoju slobodu na to, aby sme niekoho priviedli do rozpakov.

Pár, ktorého svadba je uctievaním Krista, si bude krásu a vážnosť svadby pamätať po celý život a bude to pre neho nádherný spôsob, ako začať spoločný život.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako by sa mala kresťanská svadba líšiť od nekresťanskej svadby?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries