settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o kresťanským matkách?

Odpoveď


Byť matkou je veľmi dôležitá úloha, ktorú Pán dáva mnohým ženám. Kresťanskej matke je povedané, aby milovala svoje deti (Títus 2:4-5), z časti preto, aby nepriniesla potupu na Pána a na Spasiteľa, ktorého meno nesie.

Deti sú darom od Pána (Žalm 127:3-5). V Títovi 2:4 je grécke slovo phileoteknos, ktoré sa javí, že odkazuje na matky, ktoré majú milovať svoje deti. Toto slovo predstavuje špeciálny druh „materskej lásky“. Myšlienka, ktorá vychádza z tohto slova je tá, že máme sa starať o naše deti, vychovávať ich, láskavo ich objímať, naplniť ich potreby a nežne pomáhať každému jednému ako jedinečnému daru z Božej ruky.

Zopár vecí je kresťanským matkám prikázaných v Božom Slove:

Dostupnosť – ráno, obed a večer (Deuteronomium 6:6-7)

Zapojenie sa – interakcia, diskutovanie, rozmýšľanie a spracovanie života spoločne (Efezským 6:4)

Učenie – Písma a biblického svetonázoru (Žalm 78:5-6; Deuteronomium 4:10; Efezským 6:4)

Trénovanie – pomáhať dieťaťu vyvinúť zručnosti a objaviť silné stránky (Príslovia 22:6) a duchovné dary (Rímskym 12:3-8 a 1 Korintským 12)

Disciplína – učiť bázni pred Pánom, neustále viesť čiaru, milujúco, pevne (Efezským 6:4; Židom 12:5-11; Príslovia 13:24; 19:18; 22:15; 23:13-14; 29:15-17)

Vychovávať – poskytnúť prostredie, kde je neustála slovná podpora, sloboda zlyhať, prijatie, náklonnosť, nepodmienená láska (Títus 2:4; 2 Timoteovi 1:7; Efezským 4:29-32; 5:1-2; Galatským 5:22; 1 Peter 3:8-9)

Modelovanie s celistvosťou – žiť to čo povieš, byť modelom, z ktorého sa dieťa môže učiť tým, že bude „naberať“ podstatu zbožného žitia (Deuteronomium 4:9, 15, 23; Príslovia 10:9; 11:3; Žalm 37:18, 37)

Biblia niekde netvrdí, že každá žena by mala byť matkou. No napriek tomu hovorí, že tie, ktoré Pán požehná aby boli matkami by mali vziať túto zodpovednosť vážne. Matky majú jedinečnú a rozhodujúcu úlohu v živote svojich detí. Materstvo nie je drobnou prácou alebo nepríjemnou úlohou. Presne tak, ako matka nosí svoje dieťa počas tehotenstva a ako ho matka kŕmi a stará sa oň počas ranného detstva, tak isto matky hrajú pretrvávajúcu úlohu v životoch ich detí, či už dospievajú, alebo sú adolescentmi, mladými dospelými, alebo dokonca aj dospelými s ich vlastnými deťmi. Aj keď sa úloha materstva musí meniť a vyvíjať, láska, starostlivosť, výchova a povzbudenie, ktoré dáva matka by nemalo nikdy ustať.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o kresťanským matkách?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries