settings icon
share icon
Otázka

Čo je kresťanská démonológia?

Odpoveď


Démonológia je štúdia, ktorá sa zaoberá démonmi. Kresťanská démonológia je štúdia toho, čo Biblia učí o démonoch. Blízko súvisí s angelológiou. Kresťanská démonológia učí o démonoch, aký sú a ako na nás útočia. Satan a jeho démoni sú padlí anjeli, reálne bytosti, ktoré vedú vojnu proti Bohu, svätým anjelom a proti ľudstvu. Kresťanská démonológia nám pomáha byť v strehu proti Satanovi, jeho pomocníkom a ich podlým plánom. Tu je niekoľko dôležitých vecí z kresťanskej démonológie:

Čo hovorí Biblia o démonoch? Biblia naznačuje, že démoni sú padlí anjeli - anjeli, ktorí spolu so Satanom vzdorujú Bohu. Satan a jeho démoni túžia po zrade a ničení všetkých, ktorí uctievajú Boha.

Ako, prečo a kedy padol Satan z neba? Satan padol z neba, kvôli hriechu pýchy, ktorý viedol k jeho vzbure voči Bohu. Presný čas nie je zaznamenaný v Písme. Mohlo sa to stať mimo čas, ktorý poznáme, teda ešte pred stvorením priestoru a času.

Prečo Boh dopustil, aby niektorí anjeli zhrešili? Anjeli, ktorí zhrešili a stali sa démonmi sa mohli slobodne rozhodnúť - Boh nenútil ani nepovzbudzoval žiadnych anjelov k tomu, aby zhrešili. Zhrešili na základe ich vlastnej vôle, a preto si zasluhujú Boží večný hnev.

Môžu byť kresťania posadnutí démonom? Sme presvedčení o tom, že kresťan nemôže byť posadnutý démonom. Veríme, že je rozdiel medzi tým byť posadnutý a byť trápený alebo ovplyvnený démonom.

Sú aj dnes démonický duchovia aktívny? Ak vezmeme do úvahy fakt, že Satan „obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zhltol“ (1. Petra 5:8) a ak vieme, že Satan nie je všadeprítomný, je logické predpokladať, že posiela démonov, aby robili jeho prácu vo svete.

Kto alebo čo je Nephilim? Nephilim (padlí anjeli, obrovia) boli podľa Genesis 6:1-4 potomkovia sexuálnych vzťahov medzi Božími synmi a ľudskými dcérami. O identite „Božích synov“ je veľká debata.

Mnohí ľudia veria, že Satan a jeho démoni sú stelesnením zla. Kresťanská démonológia nám pomáha pochopiť povahu nášho duchovného nepriateľa. Učí nás ako vzdorovať a prekonávať diablove pokušenia. Chváľme Boha za víťazstvo nad temnotou skrze Pána Ježiša Krista! Hoci by sa kresťan nemal príliš zaoberať démonológiou, jasné pochopenie démonológie nám pomôže upokojiť náš strach, udrží nás na pozore a pripomenie nám zostať v blízkosti nášho Pána Ježiša Krista. Máme Ducha Svätého, ktorý žije v našich srdciach a „ten, čo je vo vás, je väčší ako ten, čo je vo svete“ (1. Jánov 4:4).

Kľúčová časť Písma, ktorá sa zaoberá kresťanskou démonológiou je 2. Korinťanom 11:14-15 „A nie div, veď aj sám satan sa tvári ako anjel svetla. Nie je to nič prekvapujúce, ak sa aj jeho služobníci tvária ako služobníci spravodlivosti. Ich koniec bude primeraný ich skutkom.“ (Ekumenický preklad)

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je kresťanská démonológia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries