settings icon
share icon
Otázka

Prečo je dôležitá kresťanská archeológia?

Odpoveď


Slovo archeológia pochádza z dvoch gréckych slov: archae čo znamená staré a logos čo znamená veda; takže veda o starom. Archeológ je niečo viacej ako Indiana Jones – ktorý behá okolo naokolo a hľadá staré artefakty aby ich umiestnil do múzea. Archeológia je veda ktorá skúma staroveké kultúry tak, že dokumentuje materiáli z minulosti. Kresťanská archeológia je veda o starovekých kultúrach ktoré vplívali na kresťanstvo a judaizmus a zároveň skúma aj židovskú a kresťanskú kultúru. Nielen že kresťanský archeológia sa pokúšaju odhaliť nové veci z minulosti, ale sa zároveň pokúšaju potvrdiť veci ktoré už vieme z minulosti a pokročiť v chápaní ľudí a obyčajov z Biblie.

Biblický text a iné zápisi sú najdôležitejšie časti informácií ktoré mame o minulosti a o biblických ľuďoch. Ale tieto informácie častokrát postavuju nové otázky. A tu prichádza kresťanská archeológia. Ona môže doplniť obraz kde to chýbe v biblickom zápise. Vykopávky nám dali rôzne odpovede na otázky ohľadom minulosti. A primárnim cieľom kresťanskej archeológii je potvrdiť pravdy zo Starého a Nového zákona skrze fyzické dôkazy.

Kresťanská archeológia sa stala vedeckou discipínou iba v 19. storočí. Základy kresťanskej archeológii postavili Johann Jahn, Edward Robinson a Sir Flinders Petrie. William F. Albright bol významným kresťanským archeológom v 20. storočí. A on bol ten ktorý postavil moderné základy kresťanskej archeológie a započal debatu ohľadom spoľahlivosti biblických textov. Zabezpečil mnohé dôkazy ktoré potvrdzovali biblické texty. Dnes sa ale zdá, že je omnoho viacej archeológov ktorí sa pokúšaju opovrhnúť Bibliu ako čo je tých ktorí sa pokúšaju ju potvrdiť.

Nemusíme mnoho skúmať, aby sme nadišli na útoky na kresťanstvo. Jeden z príkladov je seriál ktorý išiel na Discovery Channel: „Da Vinčiho kód“. Mnohý iný sa zaoberali Ježišom Kristom. Autor jedneho seriálu je James Cameron kde hovorí, že je najdené miesto kde bol pochovaný Ježiš. A z toho všetkeho on dokázal, že Ježiš nevstal z mŕtvych. Ale to čo nebolo spomenuté v tom seriáli je to, že to miesto bolo najdené už zopár rokov skôr a že je dokázané že to nie je miesto kde bol Ježiš pochovaný. A toto bolo dokazané namáhavou prácou kresťanských archeológov.

Archeologiký dôkaz je najlepší dôkaz o živote v staroveku. Keď sa z vedeckej strany vykopávky dobre preskúmaju, tak môžeme pochopiť kultúru starovekých ľudí a zároveň môžeme potvrdiť biblický text. A toto všetko nám môže dať celistvú informáciu o ľuďoch ktorí žili v biblickej dobe. Kresťanská archeológia je iba jedno z náradí ktoré učenci môžu používať v obrane biblických textov a evanjelia Ježiša Krista. Častokrát keď hovoríme evanjelium tak môžeme počuť otázku ako vieme, že Biblia je pravdivá. A jedna z odpovedí môže byť to, že skrze prácu kresťanských archeológov mnohé veci z Bibili sú potvrdené.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo je dôležitá kresťanská archeológia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries