settings icon
share icon
Otázka

Čo je to kresťanská apologetika?

Odpoveď


Anglícke slovo „apology“ pochádza z gréckeho slova, čo znamená „zastávať sa, brániť“. Kresťanská apologetika je veda, ktorá sa zastáva kresťanskej viery. Existuje mnoho skeptikov, ktorí spochybňujú Božiu existenciu a/alebo Boha z Biblie. Existuje mnoho kritikov, ktorí útočia na inšpirovanosť a neomylnosť Biblie. Existuje mnoho falošných učiteľov, ktorí propagujú falošné učenie a popierajú kľúčové pravdy kresťanskej viery. Úloha kresťanských apologetikov je, aby bojovali proti týmto hnutiam a aby propagovali kresťanského Boha a kresťanskú pravdu.

Pravdepodobne kľúčovým veršom kresťanskej apologetiky je 1. Petrova 3:15: „ale Pána, Krista, posväcujte v srdciach! Každému, kto by vás bral na zodpovednosť pre vašu nádej, buďte stále pripravení vydať počet, pravda, v tichosti a s bázňou...“ Neexistuje výhovorka pre kresťana, aby nebol schopný sa zastávať svojej viery. Každý kresťan by mal vedieť ako predniesť svoju vieru v Krista. Nemusí byť každý kresťan expertom apologetiky, ale mal by vedieť, v čo verí, prečo v to verí, ako sa má zdieľať s inými a ako sa má zastávať toho, čo verí, keď niekto na to útočí.

Ďalšou zásadou kresťanskej apologetiky, ktorá sa často ignoruje, je druhá časť toho verša z 1. Petrovej 3:15: „...v tichosti a s bázňou....“. Zastávanie sa kresťanskej viery by nikdy nemalo zapájať drzosť, hnev, neúctivosť. Pri obrane svojej viery by sme sa mali usilovať o to, aby sme boli silní vo svojej obrane, ale podobní Kristovi v našom predstavení. Ak zvíťazíme v debate, ale vzdialime osobu od Krista svojim správaním, tak sme zlyhali v samotnej podstate kresťanskej apologetiky.

Existujú dve základné metódy kresťanskej apologetiky. Prvá, známa ako klasická apologetika, zahŕňa dôkazy, že kresťanské posolstvo je pravdivé. Druhá metóda, známa pod menom „predhypotetická“ apologetika, zahŕňa konfrontáciu predhypotetických (predpoklady) anti-kresťanských stavov. Zástancovia týchto dvoch metód často debatujú o tom, ktorá metóda je efektívnejšia. Zdá sa, že by bolo účinnejšie, keby sa používali obe metódy, v závislosti od situácie a osoby.

Kreťanská apologetika jednoducho ponúka primeranú obranu kresťanskej viery a pravdy tým, ktorí sa nazhodujú. Je nevyhnutným aspektom kresťanského života. Prikázané nám je, aby sme boli pripravení hlásať evanjelium a zastávať sa svojej viery (Matúš 28:18-20; 1. Petrova 3:15). Toto je základom kresťanskej apologetiky.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to kresťanská apologetika?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries