settings icon
share icon
Otázka

Mal by si kresťan zabezpečiť poistenie?

Odpoveď


Kresťania sa často stretávaju s otázkou, či si majú zabezpečiť poistenie a ak áno, či to demonštruje nedostatok viery? Toto je správny boj a veriaci by mal skúmať Písmo a nájsť správnu odpoveď.

Môžeme zhodnúť v tom, že sa poistenie nespomína v Biblii. Keď niečo nie je vyslovene uvedené v Písme, musíme to skúmať na základe princípov a celého Písma. Po zistení všetkých príslušných biblických princípov, rôzni veriaci môžu dospieť k rôznym osobných presvedčeniam. V Rimanom sa 14 hovorí, že v takých situáciach by sme mali rešpektovať presvedčenia iných. Tiež v tej istej kapitole sa hovorí, že by sme sa mali sami rozhodnúť (Rimanom 14:5). Text vlastne hovorí, že by sme mali dôkladne preskúmať Písmo a potom si vytvoriť zbožné osobné presvedčenie. A posledný verš tejto kapitoly hovorí, že akokoľvek sa rozhodneme, musí to byť skutok viery.

Je tu niekoľko biblických princípov, ktoré nás môžu viesť. Máme sa podriaďovať vrchnostiam. Keďže sme podľa zákona povinní mať poistenie, ako napr. auto poistenie, musíme to dodržiavať. Musíme sa starať o svoje rodiny a mali by sme rozmýšľať dopredu o zabezpečení svojich rodín. To môže zahŕňať prípravu na neočakávanú predčasnú smrť jedného z rodičov. Životné poistenie sa môže zdať ako nedostatok viery, láska k peňazom, dlhodobé plánovanie alebo ako múdre spravovanie finančnými prostriedkami. Každý človek môže mať rozličné presvedčenia v tejto oblasti. Ale Boh nás učí plánovať dopredu. Príbeh o Jozefovi a o jeho múdrom spravovaní Egyptu zachránilo nielen sám Egypt, ale aj izraelský národ a Kristov rodokmeň (1. Mojžišova 41).

Pointou je, že musíme študovať Písmo a prosiť Boha o múdrosť, ako sa správať v takých situáciach. Židom 11:6 hovorí, že bez viery nie je možné ľubiť sa Bohu. A toto je správna otázka: „Bude sa toto ľúbiť nebeskému Otcovi?“ Ešte jeden verš, ktorý by sme mali zvážiť je Jakub 4:17, ktorý hovorí, že ak máme možnosť robiť dobre a nerobíme, tak máme hriech. 1. Timoteovi 5:8 hovorí, že ak chceme slúžiť ostatným, musíme začať od vlastných rodín. Poistenie môže byť správnym prostriedkom, aby sme dosiahli tento cieľ.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Mal by si kresťan zabezpečiť poistenie?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries