settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o kresťanovi, ktorý sa zadĺži? Mal by si kresťan požičať alebo požičať niekomu inému peniaze?

Odpoveď


Pavlov príkaz v Rímskym 13:8, aby sme nikomu nič nedlžili okrem lásky je silným pripomenutím toho, ako Boh neznáša všetky druhy dlhov, ktoré nie sú načas splatené (pozri sa tak isto na Žalm 37:21). No zároveň Biblia nikde priamo dlhy nezakazuje. Biblia hovorí tvrdo o tých, ktorí požičiavajú a potom zneužívajú tých, ktorí sú k nim viazaní v dlhu, no neodsudzuje samotných dlžníkov.

Niektorí ľudia spochybňujú, aby sa za požičiavanie peňazí platilo, no v Biblii vidíme niekoľko krát, že za požičanie peňazí bola očakávaná celkom dobrá čiastka peňazí (Príslovia 28:8; Matúš 25:27). V starovekom Izraeli Zákon nedovoľoval, aby jedna kategória dlhov nebola „spoplatnená“ – tie, ktoré boli voči chudobným (Leviticus 25:35-38). Tento zákon mal dopad na mnoho sociálnych, finančných a duchovných oblastí, no stojí za to zmieniť aspoň dva z nich. Po prvé, zákon skutočne pomohol chudobným tým, že nerobil ich situáciu ešte zložitejšou. Upadnúť do chudoby bolo samo o sebe zlé a ísť hľadať pomoc mohlo byť veľmi pokorujúce. No a ak by k tomu, že museli vrátiť dlh museli ešte platiť zdrvujúcu prirážku, tak by táto povinnosť viac ubližovala ako pomáhala.

Po druhé, zákon tým učil dôležitú duchovnú lekciu. To, že požičiavateľ nevyžadoval žiadnu prirážku od chudobnej osoby bolo skutkom milosti. Nemal žiadny úžitok z tých peňazí, kým boli požičané. No bol by to hmatateľný spôsob vyjadrenia radosti k Bohu za Jeho milosť. Za to, že „nespoplatňoval“ svoju milosť, ktorú prejavil voči svojmu ľudu. Tak ako Boh vyviedol Izraelcov z Egyptu, keď neboli ničím viac, ako len chudobnými otrokmi a dal im ich vlastnú krajinu (Leviticus 25:38), tak aj On očakával od nich, že prejavia podobnú milosť voči svojim chudobným spoluobčanom.

Kresťania sú v podobnej situácii. Život, smrť a vzkriesenie Ježiša zaplatilo Bohu náš dlh za hriech. Teraz preto máme príležitosť, aby sme pomohli iným, ktorí sú v núdzi, najmä veriacim, s pôžičkami, ktoré ešte viac nevystupňujú ich problémy. Ježiš nám aj dokonca dal podobenstvo o dvoch dlžníkoch a ich postoji ku odpusteniu (Matúš 18:23-35).

Biblia ani priamo nezakazuje ani nedovoľuje požičiavanie si peňazí. Múdrosť Biblie nás učí, že zadĺžiť sa nie je zväčša dobrým nápadom. Dlh nás v podstate robí otrokom toho, kto nám poskytol pôžičku. No zároveň ísť do dlhu je v niektorých situáciách „nevyhnutné zlo“. Pokiaľ sa s peniazmi narába múdro a platby za dlh sú zvládnuteľné, tak kresťan môže na seba vziať ťarchu finančného dlhu, ak je to absolútne nevyhnutné.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o kresťanovi, ktorý sa zadĺži? Mal by si kresťan požičať alebo požičať niekomu inému peniaze?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries