settings icon
share icon
Otázka

Mal by kresťan cvičiť? Čo hovorí Biblia o zdraví?

Odpoveď


Ako s mnohými vecami v živote, aj v cvičení sa vyskytujú extrémy. Niektorí ľudia sa tak zamerajú na duchovnosť, že zanedbávajú svoje fyzické telá. Iní sa zas natoľko sústredia na formu a tvar svojich fyzických tiel, že pozabúdajú na duchovný rast a zrelosť. Ani jedno z týchto nenaznačuje biblickú vyrovnanosť. Prvý list Timoteovi 4:8 nám hovorí, „Telesné cvičenie totiž málo osoží, ale pobožnosť je na všetko užitočná, lebo má zasľúbenie pre terajší aj budúci život.“ Všimnite si, že tento verš nepopiera potrebu cvičenia. Skôr hovorí o tom, že cvičenie je cenné a dáva cvičeniu správnu prioritu keď hovorí, že pobožnosť má väčšiu hodnotu.

Tak isto sa aj apoštol Pavol zmieňuje o fyzickom tréningu, keď ilustruje duchovnú pravdu v 1 Korintským 9:24-27. Kresťanský život prirovnáva ku pretekom ktoré bežíme, aby sme „dostali cenu“. No cena ktorú hľadáme je večná koruna, ktorá nestratí lesk a ani nevybledne. V 2 Timoteovi 2:5 Pavol hovorí, „Ak aj niekto preteká, nebude ovenčený, ak nepreteká podľa pravidla.“ Pavol znova používa analógiu atletiky v 2 Timoteovi 4:7: „Dobrý boj som dobojoval, beh dokonal, vieru zachoval.“ I napriek tomu, že cieľom týchto veršov nie je fyzické cvičenie, samotná skutočnosť, že Pavol používa atletickú terminológiu na to, aby nás učil duchovné pravdy naznačuje, že Pavol vnímal fyzické cvičenie, dokonca aj súťaž, v pozitívnom svetle. Sme oboje, fyzické i duchovné bytosti. Aj keď je duchovná stránka nášho bytia, biblicky povedané, dôležitejšia, nemáme pozabúdať ani na duchovnú, ani na fyzickú stránku nášho zdravia.

Takže, je jasné, že nie je nič zlé na tom, keď kresťan cvičí. V skutočnosti nám Biblia hovorí, že sa máme dobre starať o svoje telá (1 Korintským 6:19-20). No zároveň nás Biblia varuje pred márnivosťou (1 Samuel 16:7; Príslovia 31:30; 1 Peter 3:3-4). Našim cieľom pri cvičení by nemalo byť zlepšenie našich tiel, aby si nás tak iní ľudia všimli a obdivovali nás. Naopak, cieľom cvičenia by malo byť zlepšenie nášho fyzického zdravia, aby sme tak získali viac fyzickej energie, ktorú budeme môcť použiť na dosiahnutie duchovných cieľov.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Mal by kresťan cvičiť? Čo hovorí Biblia o zdraví?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries