settings icon
share icon
Otázka

Bola Biblia porušená, zmenená, upravená, revidovaná alebo sfalšovaná?

Odpoveď


Knihy Starého zákona boli písané približne od 1400 pred n. l. do 400 pred n. l. Knihy Nového zákona boli písané približne od 40 n. l. do 90 n. l. Takže, uplynulo medzi 3400 do 1900 rokov od doby, keď bola kniha Biblia napísaná. V tejto dobe sú originálne rukopisy stratené. Pravdepodobne už neexistujú. Tiež počas tejto doby boli knihy Biblie kopírované znova a znova. Vykonané boli kópie kopírovaných kópií. Vzhľadom na toto všetko, môžeme ešte stále veriť Biblii?

Keď Boh pôvodne inšpiroval človeka k napísaniu Jeho Slova, bolo to Bohom vdýchnuté a neomylné (2. Timoteovi 3:16-17; Ján 17:17). Biblia toto nikde neuplatňuje na kópie originálnych rukopisov. Akokoľvek boli pisári dôkladní pri kopírovaní Písma, nikto nie je dokonalý. Ako výsledok toho vznikli menšie rozdiely v rôznych kópiach Písma. Zo všetkých tisícov gréckych a hebrejských rukopisov, ktoré existujú, žiadne dva neboli totožné, až kým nebola objavená tlačiareň v roku 1500 n. l..

Avšak, každý nestranný učenec dokumentov súhlasí s tým, že Biblia bola pozoruhodne zachovaná v priebehu storočí. Kópie Biblie, ktoré datujú zo 14. storočia n. l., sú takmer totožné s obsahom kópie z 3. storočia n. l. Keď boli objavené zvitky z Mŕtveho mora, učenci boli šokovaní, keď videli, aké boli podobné s inými starovekými kópiami Starého zákona, i keď zvitky z Mŕtveho mora boli stovky rokov staršie než čokoľvek predtým objavené. Dokonca aj mnoho tvrdých skeptikov a kritikov Biblie pripúšťajú, že Biblia bola odovzdávaná v priebehu storočí oveľa presnejšie než ktorýkoľvek iný staroveký dokument.

Neexistuje absolútne žiadny dôkaz, že Biblia bola revidovaná, upravovaná alebo sfalšovaná systematickým spôsobom. Celkový objem biblických rukopisov uľahčuje rozpoznať akékoľvek pokusy narušiť Božie slovo. Nie je žiadna zásadná doktrína Biblie, ktorá je spochybnená kvôli menším rozdielom, ktoré existujú medzi jednotlivými rukopismi.

Znova kladieme otázku: môžeme veriť Biblii? Absolútne! Boh zachoval svoje Slovo napriek neúmyselným zlyhaniam a úmyselným útokom ľudských bytostí. Môžeme mať úplnú dôveru, že Biblia, ktorú máme dnes, je rovnaká Biblia ako tá, ktorá bola pôvodne napísaná. Biblia je Božie slovo a my jej môžeme veriť (2. Timoteovi 3:16; Matúš 5:18).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Bola Biblia porušená, zmenená, upravená, revidovaná alebo sfalšovaná?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries